Çiçero filminin başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, Mustafa Uslu ile davalık oldu

Dijital Sanatlar Yapımevi’nin sahibi Mustafa Uslu, usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu ile karşı karşıya geldi. Beşikçoğlu, Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği ‘Çiçero’ filmindeki oyunculuk ücretini alamadığı gerekçesiyle icra takibi başlattı.

Çiçero filminin başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, Dijital Sanatlar Yapımevi şirketinin sahibi Mustafa Uslu ile davalık oldu. Beşikçioğlu filmdeki oyunculuk ücretini ödenmediğini ileri sürerek Dijital Sanatlar Yapım Evi hakkında 277 bin TL’lik icra takibi başlattı. İstanbul İcra Müdürlüğü’ne başvuran ünlü oyuncunun avukatı, yapımcı Mustafa Uslu’nun şirketi hakkında haciz işlemleri başlattı.

BU İLK DAVA DEĞİL

Mustafa Uslu’nun daha önce çektiği Müslüm filminde de Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur’la karşı karşıya gelmişti. Muhterem Nur, “Filmden para almadığını” belirterek Uslu’ya dava açacağını söylemişti.

blank
Mustafa Uslu

“MUSTAFA USLU BABAMI DOLANDIRDI”

Naim Süleymanoğlu’nun kızları Sezin ve Esin, “Cep Herkülü: Naim” filminde kullanılan madalyaların geri verilmediği iddiasıyla Uslu’ya dava açmıştı. Ayla filminde hikayesi anlatılan Süleyman Dilbirliği’nin kızı Sebahat Dilbirliği de “Mustafa Uslu babamı dolandırdı” iddiasında bulunmuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na çalışan casus Elyesa Bazna’nın üç kızı da Çiçero filminin kendilerinden izin alınmadan çekildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş, Uslu’dan 100 bin TL tazminat istemişti.

Hakkında çıkan bu iddialar karşısında yapımcı Mustafa Uslu bir basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Kamuoyuna Duyuru;

Geçen yıl vizyona giren “Çiçero” filminin oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nun Dijital Sanatlar Yapımevi’ne icra takibi başlattığı yönünde, “sözcü.com.tr” internet sitesinde 24 Ocak 2020 tarihinde Hayati Arıgan imzasıyla yayınlanan haberde mevzu edilen icra takibi, ihtarname, herhangi bir hukuki başvuru veya bugüne kadar şirketimize ulaşan bir tebliğ bulunmamaktadır.

Kaldı ki; Çiçero filmiyle ilgili şirketimiz tarafından Erdal Beşikçioğlu ve ajansına, oyunculuk bedeli olarak 08.06.2018 tarihli, 024548 no’lu, ‘Erdal Beşikçioğlu oyunculuk bedeli’ açıklamalı faturaya istinaden vergileri dahil olmak üzere 14.02.2018-07.09.2018 tarihleri arasında ödemeler yapılmış olup, ayrıca kendisine herhangi bir borcumuz bulunmamaktadır.

Ayrıca habere konu olan diğer hususlarla ilgili olarak;
Sayın Muhterem Nur tarafından Müslüm filmiyle ilgili açılan herhangi bir davada taraf olmadığımız gibi savcılık da kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar vermiştir.

Ayla filminin kahramanı rahmetli Süleyman Dilbirliği’nin kızının firmamız için talep ettiği kovuşturma talebi Kasım 2016 tarihinde Cumhuriyet Savcılığı’nca reddedilmiştir.

Çiçero filmi için İlyas Bazna’nın kızları tarafından açılan davaya; Dijital Sanatlar Yapımevi olarak Anayasa’nın “Fikir ve Sanat Hürriyeti” başlıklı 27. maddesi ve “Sanat ve Sanatçının Korunması” başlıklı 64. maddesine dayanarak yaptığımız itiraz kabul edilmiş, kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Naim filmimizle ilgili merhumun kızlarının babalarının manevi değerlerinin zedelenmesine ilişkin ihtiyati tedbir talepleri de; Türk mahkemeleri tarafından, merhum Naim Süleymanoğlu’nun maneviyatına zarar verecek herhangi bir suç ve suç unsuru oluşmadığından reddedilmiştir.

Dijital Sanatlar Yapımevi, sinema sektöründe “Ayla” filminden itibaren başarılı işlere imza atmış, üç yılda; tüm zamanların en fazla izlenen Türk filmleri listesinde ilk on sırada 2 filmi, ilk yüz sırada ise 5 filmi olan sinemaya gönül vermiş bir şirkettir. Firmamız yeni filmler üretmeye ve Türk halkıyla buluşturmaya devam edecektir.

Basın ahlak ilkeleri ve etik kurallar gereği tarafımızdan görüş alınmadan yapılan şirketimizi yıpratmaya, hayata geçirdiğimiz işlerle ilgili yersiz soru işareti oluşturan bu tür masa başı haberler karşısında üzüntü içindeyiz.

Firmamızı ve çalışanlarını, yapımlarımızı, manevi değerleri zedeleyen; hukuka bile yansımamışken icra takibi başlığı ile verilen, basının tarafsızlık ilkesine rağmen asılsız bu haberleri kamuoyunun bilgisine sunmadan önce tarafımızdan bilgi alınması gerekliliği haberciliğin en temel ilkesi olduğunu takdirlerinize sunarız.

Saygılarımızla
Dijital Sanatlar Yapımevi

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.