CHP’li Karabıyık’tan ‘vakıf ve dernek’ açıklaması

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile eğitimde vakıf ve dernekler gerçeğini gözler önüne serdi.

BURSA (İGFA) – CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, eğitimin ülkeyi geleceğe taşıyan bir köprü olduğunu belirterek, 20 yıllık AK Parti iktidarında temeli gençleri siyasi olarak şekillendirme amacıyla atılan köprünün vakıf ve derneklerin kontrolü altında çöktüğünü öne sürdü.

Aynı zamanda Bursa Milletvekili olan CHP’li Karabıyık, yazılı açıklamasında vakıf, dernek ve cemaatlerin eğitim sisteminde etkin rol oynadığını belirterek, bu tehlikeli gidişatın sonunda uzuan süredir siyasi iktidar tarafıdnan desteklenen vakıfların MEB’nın yetkilerini kullanmaya başladığını kaydetti.

4+4+4 sonrası vakıf, derneklerle protokollerin başladığını öne süren Karabıyık, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“2012 yılında yapılan 4+4+4 düzenlemesi ardından vakıf ve derneklerle imzalanan protokollerde ciddi artış yaşanmıştır. Özellikle TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti, Hayrat Vakfı ve İHH ile yapılan protokoller çok dikkat çekmiştir. 12 Eylül 2019 tarihinde Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile sivil toplum kuruluşlarının ‘her tür ve seviyedeki resmî ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında’ sosyal etkinlik yapmasının önü açılmıştır. Sivil Toplum Kuruluşu adı altında bahsi geçen tarikat ve cemaatler, okul öncesinden üniversiteye kadar tüm okullara, protokol yapmasına gerek bile kalmaksızın girmeye başlamışlardır. Ayrıca, okul öncesi düzeyde, Sibyan Mektepleri adı altında, tarikat ve cemaatlere bağlı vakıf-dernekler faaliyet göstermeye başlamışlardır”.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.