CHP’li Karabıyık Bakan Özer’e eğitimde ‘yaz okulu’nun gerekçesini sordu

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere uygulayacağı yaz okulu eğitimlerini TBMM gündemine getirdi.

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, salgın sürecinde öğrencilerinin öğrenme kayıplarının tespit edilip edilmediğini sordu.

Milli Eğitim Baknaı Mahmut Özer’in cevaplanması amacıyla TBMM Başkanlığı’na ilettiği soru önergesinde CHP’li Karabıyık, çok boyutlu bir planlama ile yapılması gerektiğini defalarca ifade ettiklerini ancak bu yapılmadığı gibi, telafi eğitimin ‘isteyen’ öğrencilere verildiğini, hatta bu telafi için okulların kendi imkan ve kaynaklarını ayarlaması gerektiği de kamuoyuna yansıdığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere yaz okulu uygulamasının başlayacağı duyurulduğunu anımsatan Milletvekili Karabıyık, “Bakan Özer yaptığı açıklamada, “İlk kez bu yaz itibariyle BİLSEM’lerde, sadece BİLSEM’lere seçilmiş öğrencilere değil, tüm öğrencilerimize yaz okulu açacağız.” ifadelerini kullanmıştır. CHP’li vekilin Bakan Özer’e şu soruları yöneltiyoruz:

  • 2-12 nci sınıflara yaz okulu uygulamasına geçilmesinin nedenleri nelerdir?
  • Salgın sürecinde öğrencilerimizin öğrenme kayıpları tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise kamuoyu ile neden paylaşılmamıştır?
  • Ülke genelinde 2-12 nci sınıf düzeyinde kaç öğrenci bulunmaktadır?
  • Ülke genelinde kaç BİLSEM bulunmaktadır? Mevcut BİLSEM’ler 2-12 nci sınıf öğrencilerinin ihtiyacını karşılayacak kapasitede midir?
  • Yaz okulu uygulamasının içeriği veli ve öğrencilerle ne zaman paylaşılacaktır?
  • Her ilde birkaç BİLSEM ile 2-12 nci sınıfların tamamını kapsayacak şekilde yaz okulu uygulaması nasıl yapılacaktır?
Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.