CHP’li Gürer: “Emeklinin hali duman”

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Murat Karakaya /NİĞDE İGFA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, emeklilere seyyanen zam yapılması gerektiğini belirtti.
2003 yılındaki emekli maaşları ve o dönemdeki asgari ücret ile günümüzdeki emekli maaşları ve asgari ücret arasında kıyaslama yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2003 yılı net asgari ücret 226 lirayken asgari emekli aylığı 332 lira idi. 2022 yılında net asgari ücret 4.253 lira, asgari emekli maaşı ise 2.500 liradır. AKP iktidarı emeklilerin maaşlarını budaya budaya emekliyi açlık sınırı altında gelirle yaşamaya mecbur etmiştir” dedi.

GÜRER; “EMEKLİ MAAŞLARI ERİDİ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2008 yılında AKP iktidarının değiştirdiği aylık bağlama oranıyla emekli maaşları erimiştir. 2000 yılından önceki dönemde uygulanan alt sınır emekli aylığı bağlama oranının yüzde 70’ten yüzde 35’e düşürülmesi özellikle asgari ücretle çalışanların emekli aylıklarında önemli hak kayıplarına neden olmuştur” diye konuştu.

GÜRER; “GÜNCELLEME KATSAYISI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranının iyileştirilmesinin şart olduğuna da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekli aylıklarına seyyanen zamla birlikte refahtan pay verilmesi gerektiğini ifade etti.

GÜRER; “EMEKLİLER İÇİN ACİL DÜZENLEME ŞART”

Gürer, en az emekli maaşının da asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini de ifade ederek, “Emekli çarşı pazara çıkamaz duruma düşürülmüştür, et ve süt mamullerini artık rafta görmektedir. Emeklilerle ilgili acil düzenlemeler sıralanmalıdır” şeklinde konuştu.

GÜRER; “ÇARŞI PAZARA ÇIKAMAZ DURUMDALAR”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Niğde il merkezi ile beş ilçe merkezinde emeklilerle kahvelerde, çarşı ve pazarda son on beş günde yaptığı görüşmelerde izlenimleri anlattı. Gürer, “Emeklinin hali duman, acil ve acele maaşlarında iyileştirmeye gidilmelidir. Temmuz ayı beklenmeden maaş artışı sağlanmalıdır. AKP iktidarlarında 2008 yılında yapılan düzenleme olan ABO (Aylık Bağlama Oranı)ile elinden alınan hakları iade edilmelidir” diye konuştu.
Gürer, emekliler için intibak düzenlemesi yapılması, emekli maaşı en düşük asgari ücret olması, emekli ilaç katkı payının kaldırılması, emeklilere sosyal yardım ve kira yardımı verilmesi, emekli bayram ikramiyelerinin de asgari ücrete eşitlenmesi ve oda, borsa ve banka emeklilerine de bayram ikramiyesi verilmesi için verdiği kanun teklifi verdi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.