CHP’li Aydın: Vatandaşlar ağır borçlarla ezilmemeli

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi.

BURSA (İGFA) – Artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çok sayıda vatandaşın ağır borçlar altında ezildiğini, ödeme yapamadıkları için yasalar karşısında suçlu duruma düştüğünü söyleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, her geçen gün borç batağına düşen vatandaşların sayısının artmasının yasal düzenlemeyi de zorunlu kıldığını söyledi.

Verdiği kanun teklifinde icra borcu olanlara bir defaya mahsus icra dairesine taahhüt vermek şartı ile taksitlendirme hakkı getirilmesi gerektiğini kaydeden Milletvekili Aydın, icra borcu olanların telefon yolu ile baskı, tehdit, hakaret, yakınlarına borçla ilgili bilgi verme gibi akıl almayacak yöntemlerle tahsilat yapıldığına dikkat çekti. Bu yöntemler yüzünden intihar vakaları, aile birliğinin bozulması, aile içi şiddete varacak psikolojik problemler, kişinin toplumdaki onur ve gururunu rencide etmek gibi bir-çok bireysel ve toplumsal probleme sebebiyet verdiğini dile getiren Aydın, ““Türk Ceza Kanunu 123. Maddesine göre ‘Huzur ve sükunun bozulamayacağı” diğer yandan Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre; “Kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde yaymanın suç olduğu’ belirtilmiştir. Bahsedilen suçu işleyenlere daha caydırıcı cezaların getirilmesi ve meslekten men edilmek gibi daha etkili yaptırımlar getirilmelidir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin kendi alacakları için almış olduğu ‘Asgari ücretliden maaş haczi kesintisini kaldırma’ kararı kamuoyunda duyurulmuştur. Bu örnekle yola çıkacak olursak icra borcu olan vatandaşların asgari ücretle çalışan kesimin maaş haczi kesintisinin kaldırılması için İcra İflas Kanununda düzenlemeye gidilmesi istenilmektedir” ifadelerini kullandı.

“MASRAF VE FAİZLER ANAPARAYI GEÇMEMELİ”

İcra dosyalarının açılma tarihinden itibaren ödenmeyen borcun, masraflar ve eklenen faizlerle birlikte mevcut anaparayı bile katlayarak geçebildiğini belirten Milletvekili Aydın, kişinin borcunu ödeme niyetine girse bile, eklenen diğer masraf ve faizler sebebiyle mevcut borcu dahi ödeyemez duruma geldiğini söyledi.

Aydın, haciz gelmeden taksit yapılabilmesi gerektiğini, faiz oranlarının belli bir yüzdeyi geçmemesi gerektiğini belirterek, taksit sayısı 5’den 12’ye çıkarılmasının yerinde olacağını kaydetti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.