CHP öğretmenler için kanun teklifi verdi

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Devlet Memurları Kanunu ile Öğretmenlik Meslek Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yıldırım Kaya, kanunun gerekçesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kanun teklifimiz ile öğretmenlik mesleğini basamaklandıran uygulamaya son verilmektedir. Tüm öğretmenlerimizin derece/kademesine göre maaşlarında iyileştirme yapılmaktadır. 7 ila 9 uncu dereceden aylık alanların gelirlerinde bin 901 lira, 4 ila 6 ncı dereceden aylık alanların gelirlerinde 3 bin 169 lira, 1 ila 3 üncü dereceden aylık alanların gelirlerinde 4 bin 437 lira artış sağlanmış olacaktır.”

TAZMİNAT VE KADEME DÜZENLEMESİ

Kanun teklifinde şu maddeler yer aldı:

MADDE 1- 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesinin “II – Tazminatlar” kısmının “B – Eğitim, Öğretim Tazminatı” bölümünün 3 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a “metro” yanıtı: Maliyetini biz karşılayacağız

“Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;

a) 1 ila 3 üncü dereceden aylık alanlar için % 140’ına,

b) 4 ila 6 ncı dereceden aylık alanlar için % 100’üne,

c) 7 ila 9 uncu dereceden aylık alanlar için % 60’ına”

MADDE 2- 3/2/2022 tarih ve 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun 3 üncü maddesinin 4 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve 6 ncı maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

“(4) Öğretmenlik mesleği; aday öğretmenlik ve öğretmenlik olarak sınıflandırılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımını tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanunu Cumhurbaşkanı yürütür.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.