CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “5 üniversite öğrencisinden 4’ü açıkta!”

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç’ın, “Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurt sayısı ile yatak kapasitesi” hakkındaki soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun verdiği yanıt, üniversite öğrencilerinin “açıkta kaldığını” ortaya koydu.

Muharrem Kasapoğlu, bakanlığın, 20.12.2021 tarihi itibariyle 81 il, 250 ilçe ve KKTC’de 780 yurtta 743.530 yatak kapasitesi ile hizmet verdiğini bildirdi.

,

Bakan Kasapoğlu, bakanlık yurtlarında barınan veya bakanlıktan öğrenim kredisi/burs alan öğrenciler hakkındaki disiplin işlemlerinin, Yurt Hizmetleri Yönetmeliği, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği ve Burs-Kredi Yönetmeliği hükümleri uyarınca gerçekleştirildiğini kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’nun yanıtını değerlendiren CHP Milletvekili Av. Kılıç, devlet üniversitelerinde yaklaşık 7,5 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, bunun 3,8 milyonunun ise örgün eğitim aldığını ifade etti.

  • “Açıkta kalan öğrenciler için hayalde değil gerçekte yurt yapılsın”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanın bu cevabı yıllardır gündeme getirdiğimiz, ‘üniversite öğrencilerinin barınma sorunu’ ile ilgili gerçeği gözler önüne sermiştir. Üniversiteyi kazanan öğrenci ve ailesi, daha gelecekte mesleğine adım atacağı üniversiteye girmenin mutluluğunu yaşayamadan ‘nerede kalacağı’ endişesi içerisine girmektedir. Devlet yurtlarının kapasitesi belli olduğu için orada kendisine yer bulmaya çalışmakta, bulamayınca vakıf, cemaat ve tarikatların yurtlarına muhtaç kalmaktadır. Çünkü, devlet üniversitelerinde 3,8 milyon öğrencinin örgün eğitim gördüğünü, buna karşın KYK yurt kapasitesinin 743 bin olduğunu dikkate aldığımızda; 5 öğrenciden 4’ünün açıkta kaldığını görmekteyiz. AKP iktidarı her eğitim-öğretim yılı başında ‘şu kadar yurt yaptık, bu kadar yurt açtık’ diye hamaset nutukları atacağına, açıkta kalan bu öğrenciler için hayalde değil gerçekte yurt yapsın, onların barınma sorununu çözsün.”

  • “İktidarımızda üniversite öğrencilerinin yurt sorununu bir yıl içinde çözeceğiz”

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, iktidarın, üniversite öğrencilerinin yurt sorununu 20 yıldır çözemediğini belirterek, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi; iktidara geldiğimizde üniversite öğrencilerinin yurt sorununu bir yıl içinde çözeceğiz. Onlar Türkiye’nin geleceğidir. Ne kadar iyi yetişirlerse ne kadar iyi eğitim alırlarsa ülkemiz de o kadar büyüyecek ve gelişecektir.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.