Cemdağ Aydınlatma Grubu, İskandinav aydınlatma devi Noral’ı satın aldı

Türkiye ile birlikte Avrupa’da da büyümesini sürdürecek

Türkiye iç ve dış aydınlatma sektörünün lider firmalarından biri olan Cemdağ Aydınlatma Grubu, İskandinavya merkezli Avrupa’nın önde gelen aydınlatma markası Noral’ı satın aldı. Kuruluşu 1968 yılına dayanan, dört farklı üretim ve lojistik tesisinde faaliyet gösteren Cemdağ Aydınlatma Grubu, Noral’ı satın alması ile Batı Avrupa’da büyümesini hızlandırmayı hedefliyor. Cemdağ Aydınlarma Grubu satın alma ile beraber, premium ürün segmentine yönelik akıllı direk, sokak/yol armatürleri ve tünel armatürleri tarafındaki faaliyetlerinde marka bilinirliğini üst seviyeye taşımayı planlıyor.

TÜRKİYE dışında 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek 5,5 milyonun üzerinde CEM markalı ürünleriyle 250’nin üzerinde şehri aydınlatan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Avrupa’da ismini en üst sıralara taşıyacak önemli bir satın alma girişimini gerçekleştirdi. Hollanda’da rafineri, Avusturya’da konser alanı, Almanya’da havalimanı, Cezayir ve Irak’ta tünel aydınlatma gibi birçok uluslararası projeyi başarıyla tamamlayan Cemdağ, İskandinav markası Noral’ı bünyesine katarak büyüme faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyor.

Noral, İskandinavya coğrafyasının 24 milyar dolar piyasa değerine sahip SEB (Skandinaviska Enskilda Banken) bankasının iştiraki olan Aura Light grubunun önemli bir markası olması ile biliniyor. Aura Light dış aydınlatma ve direk üretimi operasyonlarının büyük bir bölümünü Noral markası ile yürütüyordu.

Cemdağ, dünyanın dört bir yanında projelere imza atmaya devam ediyor

Cemdağ Aydınlatma Grubunun bünyesine kattığı İskandinav premium segment üreticisi Noral, 74 yılı aşkın İskandinavya pazarında faaliyet gösteren, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, Danimarka, Kanada, Singapur, İsveç, Amerika gibi Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ülkelerinde de ciddi projelere imza atan bir marka.

24 Mayıs 2022 Stockholm’da düzenlenen imza töreninde Aura Light adına firmanın CEO’su Peter Mannhart ve CFO’su Marie Lantz, Cemdağ Aydınlatma Grubu adına Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Süha CEM, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Süheyl CEM ve CEO’su Sina Cem tarafından atılan imzalar ile Aura Light’a ait olan tüm Noral mülkiyeti Cemdağ Aydınlatma Grubu tarafından satın alındı.

Üst segment şehir aydınlatma armatürleri üreten ve İskandinav tasarım anlayışını ön plana çıkarmış önemli bir markayı satın alan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Avrupa’da iyi konumlanmış bir satış ağı ve proje portföyü bulunan Noral’ı satın almakla, bu coğrafyada etkinliğini artırmayı hedefliyor.

Türkiye’den Ortadoğu ve Avrupa’ya açılan aydınlatma firması

Türkiye’de birçok tünel aydınlatma projelerinin yanı sıra Kuzey Marmara Otoyolu, Kuzey Ege Otoyolu, İzmir-İstanbul ve İzmir-Aydın otoyollarının aydınlatmasını gerçekleştiren Cemdağ Aydınlatma Grubu yol, köprü, liman, havaalanı, bahçe/park ve stadyum gibi dış mekân aydınlatma ürünleri ile iç mekân aydınlatmalarında da iddialı. CEM markası, avm, hastane, eğitim ve sağlık tesisleri, otopark gibi alanlarda ihtiyaca, tasarrufa ve tasarıma uygun, zengin bir ürün yelpazesine sahip. Bu yıl 22’nci FIFA Dünya Kupası maçlarının oynanacağı stadyumları birbirine bağlayan Katar otoyolunu da CEM markalı armatürleri ile aydınlatacak olan marka 2021 yılında da Hırvatistan’da otoyol ve İsrail’de stadyumları da aydınlattı.

İbrahim Süha Cem: “Noral, yurtdışında gerçekleştirdiğimiz ilk satın alma projemiz”

Geleceğe yönelik büyüme hedefleri hakkında değerlendirmede bulunan Cemdağ Aydınlatma Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Süha Cem, konuyla ilgili şunları söyledi; “1968 yılında kurulan Cemdağ Aydınlatma Grubu olarak günümüzde yurtdışında önemli projeler üsteleniyoruz. Avrupa’da genişleme stratejilerimiz çerçevesinde marka satın almak için uzun süredir fırsatları değerlendiriyoruz. İskandinav markası olan Noral’ı satın almamız Avrupa pazarında premium segment’te büyümemizi sağlayacak, pazar payımızı ve söz sahipliğimizi artıracak önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu satın alma Türk aydınlatma sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği en büyük yatırımı. Noral, yurtdışında gerçekleştirdiğimiz ilk satın alma projemiz olmakla beraber Noral’ın merkezini Almanya’da konumlandıracağız. 2022 yılındaki hedeflerimiz arasında yer alan akıllı aydınlatma ve direk üretimi yatırımlarımıza da Noral ile başlangıç yapıyoruz. Markamızın yüksek mühendislik gücünü Noral’ın tasarım gücüyle birleştiriyoruz. Cemdağ olarak bu satın alma ile sektörde bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz.”

Aura Light Ceo’su Peter Mannhart, imza töreninde yaptığı konuşmada Cemdağ Aydınlatma Grubunun, Noral markasını ileriye taşımak için doğru koşullara sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Cemdağ Aydınlatma Grubu ile son 2,5 yıldır devam eden satın alma görüşmelerini yılbaşından itibaren hızlandırarak nihayete erdirdik. NORAL gibi köklü bir markayı pazar lideri konumunda tutabilecek bir firma ile anlaşmaktan dolayı mutluyuz. İlgili satın alma neticesinde iç ve dış aydınlatma konusunda uzman olan Cemdağ Aydınlatma Grubunun, alanındaki bilgi birikimi ve uzmanlığı ile Noral’ı geliştirip güçlendireceklerine eminim. Böyle tanınmış bir markayı emin ellerde bırakmak kendimizi güvende hissettiriyor. Noral’ın Avrupa’daki genişleme faaliyetlerini takip etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Çiğli, Aliağa, Akhisar ve Güzelbahçe’de konumlandırılmış, toplamda 54 bin metrekare kapasiteli dört farklı üretim ve lojistik tesisinde faaliyet gösteren Cemdağ Aydınlatma Grubu’nun yıllık kapasitesi 4 milyon armatürün üzerinde.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.