Bursa’ya hızlı trende ışık göründü

Bursa’nın hızlı tren özlemine son verecek Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren projesindeki son gelişmeleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıkladı…

Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren projesindeki bir tünelde daha ışık göründü…

Çalışmaları yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Bursa ve Bilecik’ten bölgeye giden Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, AK Parti Bilecik ve Bursa milletvekillerinin yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile Bilecik İl Başkanı Serkan Yıldırım, kurum müdürleri ile diğer ilgililer eşlik etti.

Bakan Karaismailoğlu, son 20 yılda 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde ulaştırma altyapı yatırımı yaptıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Son yirmi yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık, dev ulaştırma projelerini başarıyla tamamladık ve hizmete açtık. 100 yıllık kalkınma ihtiyacımızı 20 yıla sığdırmayı başardık! Bölünmüş yol uzunluğunu, 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 664 kilometreye çıkardık.

1440 kilometre Hızlı Tren hattı yaptık Toplam demiryolu ağını, 13 bin 50 kilometreye çıkardık. Ülke genelinde; 400 km’lik Ankara Sivas, 313 kilometrelik Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep,

508 kilometrelik Ankara-Afyon-Uşak-İzmir, 142 kilometrelik Yerköy-Kayseri, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule, 200 km’lik Aksaray Niğde MERSİN Ve 201 kilometrelik Bursa – Yenişehir Osmaneli Balıkesir hızlı tren hatlarının yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Ve şimdi, bölgenin ulaşım ağına güç katacak, yüz akı projemizde önemli bir aşamaya gelmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Güney Marmara Hattı’nın önemli demiryolu projesi olan; Osmaneli – Yenişehir – Bursa-Balıkesir Hızlı Tren projemizin yapımına hızla devam ediyoruz.

24 milyar liralık hızlı tren projemiz, 201 kilometre uzunluğunda 56 kilometrelik Bursa-Yenişehir bölümünde fiziki ilerlememiz %84 e ulaşırken, altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz. 95 kilometrelik Balıkesir-Bursa bölümü ile birlikte, 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli bölümünde ise proje çalışmaları tamamlandı. Bursa-Yenişehir-Osmaneli bölümünün üst yapı ve Elektromekanik işleri ile Yenişehir-Osmaneli kesiminin altyapı işleri hızlı bir şekilde ilerliyor.

Projemiz tamamlandığında, yüksek hızlı trenlerle; Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demiryolu seyahati, kesintisiz, hızlı ve konforlu bir şekilde yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak.

Balıkesir Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı üzerinde; 7 adet gar, istasyon Toplam uzunluğu 16,5 kilometre olan 13 tünel, Toplam 8 kilometrelik olan 11 kaçış tüneli, 1 kilometrelik olan 5 aç-kapa tüneli, Toplam uzunluğu 4 kilometre olan 28 adet demiryolu köprüsü, Yine toplam uzunluğu 4 kilometre olan 4 viyadük ve Toplam uzunluğu 1,5 kilometre olan 66 altgeçit ile birlikte, 155 adet menfez imalatı yapılacak.

Bursa, Bilecik ve Balıkesir’i hızlı demiryolu ağına entegre ettiğimiz bu projemize, 22 Kasım 2021 tarihinde başladık. Hızlı tren hattı Gürsu, Yenişehir güzergâhını takip ederek Osmaneli mevkiinde yapılacak üçlü hat ile Ankara-İstanbul HT Hattı’na bağlanacak. Aynı zamanda Bursa’nın batısında TEKNOSAB, Karacabey ve Kuş Cenneti istasyonlarından geçerek demiryolu bağlantısı sağlayacağız.

Bildiğiniz üzere, 12 Şubat’ta Mudanya Bulvarı’ndaki hızlı tren hattımızın viyadüğünde bir araya gelmiş, o zaman çalışmalarına yeni başlanan tünellerimizle canlı bağlantı kurmuştuk.

O tünellerden biri olan, yaklaşık 500 metre uzunluğundaki T4 tünelimizde bugün ışığı göreceğiz. Toplam uzunluğu 14 kilometre olan tünellerimizin, 5 aylık süre zarfında 3,2 kilometresini tamamladık. T4 Tünelimizin kazı çalışmalarında; 612 bin metreküplük toprak hareketi gerçekleştirdik 140 bin metre zemin iyileştirmesini tamamladık. Diğer tünellerimizdeki çalışmalarımızı da kısa zaman içerisinde peş peşe tamamlayacağız. Altyapıya yönelik çalışmalarımız sürerken, üstyapıyla ilgili hazırlıklarımızı da sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı hız kesmeden 7/24 sürdürerek, 2,5 yıl içerisinde bitireceğiz. Yıllık 30 milyon yolcu ve 59 milyon ton yük taşıyabilecek olan hızlı tren projemiz, yapım sırasında ve işletmeye alındığında; bölgemiz ve ülkemiz için refah, istihdam, ekonomik kalkınma sağlanacak.

Yeşil Bursa’nın raylı sistem altyapısı ve geleceği için çalışmaların sürdüğü bir başka projemiz Bursa Emek-Hızlı Tren Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı’dır. Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı Metro Hattı,uzatma çalışması ile, Mudanya Bulvarı’nı kat ederek, HT Gar ve nihayetinde Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaşacak. Emek-HT Gar-Şehir Hastanesi metro hattımızın 4 istasyonlu ve toplam uzunluğu 6 kilometredir. Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı ile, metronun entegre edilmesiyle, Bursa’nın hızlı tren ulaşımına güzel bir seçenek sunuyoruz.

Projemizde; Kazı çalışmasında , beton dökümünde %21 ve Fore Kazık imalatında %30 seviyelerine geldik.

https://twitter.com/akaraismailoglu/status/1548236818352521216

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.