Bursa Kestel’de ‘çayır tırtılı’na drone önlemi

Tarımda yeni teknolojileri kullanarak Bursa’da dijital tarım alanında öncü olan Kestel Belediyesi, Trakya ve Marmara bölgesinde başlayan çayır tırtılı istilasına karşı Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ile çiftçilere destek veriyor.

BURSA (İGFA) –Tarımda dijitalleşme yolunda emin adımlarla hareket eden Bursa Kestel Belediyesi, Zira İnsansız Hava Aracı’nı bünyesine kazandırdı.

ZİHA’nın ilk mesaisi ise çayır tırtılı ile mücadele oldu. Trakya ve Marmara Bölgesi’nde ay çiçek tarlalarında başlayan çayır tırtılına karşı önlem alan Kestel Belediyesi, ilçedeki üreticilerin tarlalarında drone ile zirai ilaçlama çalışmalarına başladı. Kestel Belediyesi bünyesine kazandırılan ZİHA ile 10 dönümlük bir bölge 10 dakika içerisinde ilaçlanabiliyor. Bu teknoloji ile su, ilaç, yakıt ve zaman tasarrufu sağlanarak, verimliliğin artması hedefleniyor.

Kestel Belediyesi olarak çiftçi ve üreticinin her zaman yanında olduklarının altını çizen Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, her alanda zengin olduğu gibi tarım alanında da önde gelen ilçemizde yaptığımız çalışmalar ve projeler ile kıymetli çiftçilerimizin yanında olduklarını söyledi.

Geçen yıl hayata geçirilen ‘Tarlada Dijital Toprak Analizi’ hizmetiyle binlerce üreticimizin yüz binlerce lira tasarruf etmesini ve veriminin artmasına vesile olduklarını anımsatan Başkan Tanır, “Tarımda yeniliğe ve gelişime büyük önem veriyoruz. Bu kez de çayır tırtılı istilasıyla mücadele konusunda yanlarındayız. Belediyemiz bünyesine kazandırdığımız Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ile çiftçilerimizin tarlalarında ilaçlama işlemi gerçekleştiriyoruz. Tarlalarına traktör girmediği için ürünleri ve toprakları zarar görmüyor. Yakıt, ilaç, su, işçi ve zamandan büyük oranda tasarruf ediliyor. 10 dönümlük alan, haritalandırma yöntemiyle 10 dakika içerisinde tamamen ilaçlanmış oluyor. Bugün itibariyle hizmete başladık. Diğer ilaçlamalara göre yüzde 95 oranında avantajlı olduğunu söylemek mümkün. İlçemize ve üreticimize hayırlı olsun. Hep birlikte bu durumla mücadele ederek, başarılı olacağız’’ diye konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.