Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç: “Çaldıran Mahallesi’nde kimse mağdur olsun istemiyoruz”

Buca Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda komisyonlara havale edilen, henüz karara bağlanamayan önergelerin görüşüldüğü sırada söz alan AK Parti Buca Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, Buca Belediye Meclisinin 06.12.2021 tarih ve 2021/162 sayılı kararı ile kabul edilen Buca İlçesi Çaldıran Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu Önerisi’nin karara bağlanması sırasında hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesini istediklerini söyledi.

“Mahalle sakinleri gelecek kaygısı taşıyor”

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen proje için Çaldıran Mahallesi’nde düzenlenen toplantılara daha önce bizzat gidip katıldıklarını ve mahallelinin sernezişi olduğunu söyleyen Ekrem Gündoğdu, “Kentsel dönüşüm olmalıdır ama kentsel dönüşüm yapılırken burada tapusuz olan tapusunu alamayan yaklaşık 367 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın bir hak kaybına uğrayacaklarını, büyük bir endişe içinde olduklarını, biz hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu kentsel dönüşüm projelerini incelediğimizde burada tapulu ve tapusuz ayırt etmeden kimin evi varsa belli bir kriteri sağlıyorsa herkese hak payı verdi. Ama burada bizim imar müdürlüğümüzde görüştüğümelerimizde incelediğimizde maalesef tapusu olmayan vatandaşlarımızın ancak enkaz bedeli alır diye madde koymuşlar, mahalleli çok aşırı bir derecede mağdur durumda, aşırı bir gelecek kaygısı taşıyor. Biz Çaldıran Mahallesi adına belediye başkanı olarak, Cumhur İttifakı olarak, bütün belediye meclisi olarak bu vatandaşlarımızın mağdur olup ezilmemesi için bir çalışma yapılmasını arz ediyoruz” dedi.

“Burada siyaset değil vatandaşın mağdur olmaması önemli”

Çaldıran Mahallesi ile ilgili olarak belediyenin bir çalışma içinde olduğunu, konunun hukuki yönden araştırıldığını ifade eden Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise burada bir karar alındığında hukuksal olarak bir temele dayanmak zorunda olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak çalışmaların devam edilebilmesi ve imar komisyonunda görüşmelerin devam edebilmesi için yeniden komisyona sevk edilmesini istediklerini belirten Erhan Kılıç, “Komisyonda bulunması şunu sağlar, çok sayıda vatandaşı ilgilendirdiği için daha çok tartışlır, iyi yönde, kötü yönde. Belki de ret verecek komisyon. Diyecek ki şu eksiklikleri gördüm. Şu eksikliklerden dolayı komisyon olarak uygun bulmuyoruz diyecekler belki. O yüzden hukuki yönden haklılığı olduğu müddetçe bir vatandaşın dahi mağdur olması bizim için olmazsa olmazımız. Kimse mağdur olmamalı. Benim kendi düşüncem burada bunun siyaseti olmaz. Burada önemli olan orada yaşayan vatandaşların bu işte mağdur olmamaları. A partisi B partisi diye birşey yok. En az mağduriyet, olabilirse sıfır mağduriyetle bu işi çözmek” dedi.

Başkan Erhan Kılıç’ın önerisiyle ve meclisin oybirliğiyle madde yeniden imar komisyonuna sevk edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.