Boğaziçi Köprüsü’nün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olacak

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yıldırım alınan kararları açıkladı. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı 3 saat 20 dakika sürdü.

Başbakan Binali Yıldırım toplantı sonrası açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlerle gerçekleştirdiği zirve) Özellikle kısa vadede sistemin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için küçük ölçekli bir anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir. Bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. Ancak tamamen yeni anayasanın, yine bütün partilerin katılmayla hazırlanması konusunda da bir görüş birliği olduğunu gördük ve bu konuda daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı almış bulunuyoruz.

Milletimiz OHAL’i neden çıkardığımızı iyi biliyor. Ticaret ve toplumdal hayat olduğu gibi devam etmektedir. Buna bir ilave var. Vatandaşlar gündüz işinin peşinde koşarkek akşamları demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor. Meydanlardaki bu demokrasi nöbetlerinde ideoloji farkı gözetmeksizin aynı hedef uğrunda cumhuriyetimizin, demokrasimizin korunması adına bu nöbetleri sürdürmektedir.

Bugünkü toplantıda yeni kanun hükmünde kararname ile ilgili konuları görüştük ve bunları karara bağladık. Buna göre, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tam anlamıyla İçişleri Bakanlığına bağlanacaktır. Bununla ilgili kararname yayımlanacaktı.

İstanbul ve Ankara’da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulunda kararlaştırdığımız diğer bir konudur. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü’nün adının ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir. Nasıl tek vücut olduğumuzu gösterdik. Darbe girişiminde ülkemize diz çöktüreceklerini sananlar yanıldıklarını gördü.

Hedefimiz yepyeni bir anayasa yapmak. Herkesi kapsayacak bir anayasa yapmak bütün partilerin taahhüdü. Bu denendi ama devamı gelmedi. Prensip olarak buna devam edilmesi konusunda görüş birliği var. Daha küçük bir paketin anlayış birliği içerisinde çıkarılması konusunda ortak bir zemin olduğu görülmüştür. Takvim şu andan itibaren başlamıştır. Bu işin ileriye yönelik bir vadesi söz konusu değil. Yeni anayasa çalışmasına HDP de katılabilir.

Teröristlerle ülkesini vatanını seven asker ve polislerimizi bir tutmayalım. Bu işe karışanlar birer birer gözaltına alındı.

YAŞ’ta bu sene bir değişikliğe gidiyoruz. İçinde bulunduğumuz şartlardan dolayı öne aldık. 28 ‘inde Çankaya’da yapılacak ve bir günde bütün çalışmaları tamamlayacağız. İkinci günde kararları Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız. Darbe teşebbüsünde bulunanların adları belli. FETÖ terör örgütü veya başka nedenlerle meslekten çıkarılacaklar biliniyor. Bunları YAŞ gündeminde değil çıkardığımız KYH yetkisinde gerçekleştirmiş olacağız.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.