Bir ayda 32 kadın katledildi! Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan kahreden rapor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2024 Nisan Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Nisan ayında 32 kadın katledildi, 13 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Türkiye’de ‘önlenemeyen’ kadın cinayetleri toplumsal bir sorun haline geldi. Nisan ayında kadınların yüzde 59’u evli olduğu erkek tarafından öldürüldü. Ayrıca Nisan ayı içerisinde öldürülen kadınların yüzde 56’sı kendi evlerinde saldırıya uğradı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporunda, “Öldürülen 32 kadından 10’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile biri annesinin babasıyla barışmaması bahanesiyle, biri kedi beslediği bahanesiyle, bir kız çocuğu; taş attığı bahanesiyle, biri ekonomik bahanelerle öldürüldü.

18’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” denildi.

2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklayan platformun açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

“Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.