Bilim insanları, spor yapmak için en verimli saati buldu

Özellikle günlerin kısalmasıyla birlikte erken kararan hava spor yapma motivasyonunuzu düşürebilir. Ancak Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları, spor yapmak için en uygun saati buldu.

Yapılan araştırmalara göre, akşam saatlerinde yapılan egzersizler vücut için yeterince verim sağlamıyor. Bunun nedeni ise kas dokularının bu saat aralıklarında sarf ettiğiniz enerji karşılığında daha az reaksiyon göstermesi. Yani metabolizmanız daha yavaş çalışmaya başlıyor ve spordan istediğiniz verimi alamıyorsunuz.

Araştırmayı yürüten doktorların tavsiyesi ise, kış ayları boyunca günlük sporun sabah saatlerinde yapılması. Uyandığınız saatler içinde egzersiz yaptığınız takdirde, vücudunuz her zamankinden daha fazla yağ yakımını sağalayacak. Bu yüzden yaptığınız spordan yüksek verim almak istiyorsanız, biyolojik saatinize uygun uyanma saatlerinizde spora zaman ayırmanız gerekiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.