Bilim insanları koronavirüsü anında tespit eden cihaz geliştirdi

ABD'deki George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları koronavirüsü ya da antikor izlerini anında tespit eden bir cihaz geliştirdi.

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalarda Kovid-19’u ya da antikor izlerini anında tespit edilmesini sağlayan bir mini aygıt geliştirdi.

MedicalXpress sitesinin yayınladığı habere göre George Washington Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, hastalarda yeni koronavirüsün neden olduğu Kovid-19’u ya da antikor izlerini anlık olarak tespit edilmesini sağlayan bir mini aygıt geliştirdi.

KANDA HANGİ MADDENİN OLDUĞUNU BELİRLİYOR

Habere göre araştırmacıların geliştirdiği aygıt, son derece ince iletkenlerden oluşuyor ve üzeri altın tabaka ile kaplı. Aygıt gaz halindeki maddelere tepki verebiliyor ve yaydığı ışığın rengini değiştirebiliyor. Aynı zamanda yapay zeka, detektörün tepkisini analiz ediyor ve hastanın kanında tam olarak hangi maddenin olduğunu belirliyor.

Uygulamada ise işlemin sağlanması için detektörün yüzeyine koronavirüse duyarlı bir reaktif sürülüyor. Virüsün parçacıkları detektöre geldiğinde, aygıttan yayılan ışığın rengi değişiyor. Bu süreç telefonun kamerası ile takip edilebiliyor.

Araştırmacılar, imza attıkları buluşun gelecekte Kovid-19’lu hastaların verilerinin yer aldığı ve uzmanların bulut depolama yoluyla doldurabilecekleri kapsamlı veri tabanlarının oluşturulmasına imkan sağlayacağından emin.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.