gazetemag tv

Beyni dinç tutmanın yolu bacaklardan geçiyor

İtalya kaynaklı bir araştırmada, pırıl pırıl bir beyne ve zihne sahip olmada bacaklara çok iş düştüğünü gösterdi.

“Yürüyün, koşun, egzersiz yapın, ilerleyen yaşlarda beyni dinç tutmak için bacaklarınızı çalıştırın” önerisinde bulunan araştırmacılar, yürüme ve koşma gibi egzersizlerin ilerleyen yaşlarda beyin hücresi üretimini yüzde 70 oranında arttırdığını gösterdi.

“Nörolojik Bilimin Sınırları” adlı dergide yayımlanan makale, yüzme ve bisiklet sporları yerine, yürüyüş, koşu ve çömelme hareketlerinin beyne daha iyi geldiğini ortaya koydu.

BACAK VE BEYİN GÜCÜ ARASINDA DOĞRUDAN BAĞLANTI VAR

“Bir şeyler taşımak ve bacaklarımızı kullanmak zorundayız” diyen uzmanlar, bu hareketlerin beyne daha fazla oksijen sağladığını belirtiyor.

Uzun süre hareketsiz kalan insanların beyinlerinde yeni hücrelerin üretilmesini kontrol eden merkez giderek daha az çalışıyor.

Egzersiz yapmayan kişilerde sinir hücrelerinin de doğru olarak gelişmediği tespit edildi.

İlerleyen yaşlarda bacak ve beyin gücü arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söyleyen doktorlar, bacak sinirlerinin beyne gönderdiği sinyallerin de sağlık üzerinde olumlu etki yaptığını vurguluyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.