Başkan Keleş: Bu Usulsüzlüğe Susmayacağız Hepsi Yargıya da Halka da Hesap Verecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı- Karasu Demiryolu Altyapı ihalesindeki usulsüzlükle ilgili iktidarı eleştirdi. AKP’nin Türkiye’deki sorunları çözmek yerine rant peşinde koşarak ülke ekonomisini iyice baltaladığını belirten Başkan Keleş:” Deliller ortada AKP halktan alıyor, yandaşa milyonları peşkeş ediyor.”dedi.
“KANITLAR RESMİ EVRAKLAR”
Şirkete ödenen kanunsuz tutarın dudak uçuklattığını belirten Başkan Keleş;”AKP’deki usulsüzlük skandalı bitmiyor. Adapazarı – Karasu arasındaki demiryolu ihalesine her zamanki gibi yine fesatlık, kanunsuzluk karıştırdıkları ortaya çıktı. Sayıştay Raporu, Teftiş Kurulu Teknik Heyet Raporu, İhbar Mektubu ile olayın derinine indik ve bu hususu mahkemeye taşıdık. Çünkü demiryolu ihalesi için işin sahada yapılan kısmının ihale tutarı: 73.600.193 TL iken şirkete ödenen tutar: 825.138.153 TL olduğunu tespit ettik. Aradaki fark ise tam tamına bu rakamın 11 Katı.”dedi.
“TÜM SUÇLULAR YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEK”
Yolsuzluk ise şöyle başladı. 02.11.2010’da yapılan ihalenin işlem dosyasındaki Zarf Açma ve Belge Kontrol Tutanağına göre; ihaleyi kazanan şirketin sunduğu belgeler arasında birim fiyat analizleri ve rayiçleri yer almıyor. 05.04.2011’de şirket işin sözleşmesi imzalanırken, mevzuata aykırı olarak, ihaleyi kazandıktan sonra hazırladığı birim fiyat analiz ve rayiçlerini sözleşme eki haline getiriyor. Bu işlemi yapmasının sebebi ise birkaç ay sonra anlaşılıyor. Önce ihale kapsamındaki zemin iyileştirme işinin yöntemi değiştiriliyor. Ardından yeni yöntemin yeni birim fiyatları için, kanuna aykırı olarak sözleşme eki haline getirilen rayiçler baz alınıyor. İhalede yarışmaksızın, usulsüz ve hileli yeni birim fiyatlar belirleniyor.
Kamu ihale mevzuatına aykırı bu hileli işlemler sonucunda; 73 km çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının tümünün 320.000.840 TL’lik ihale bedeli ile yaptırılması gerekirken, işin ancak 23’ü yapılıyor. İşin 23’lük kısmı için şirkete 73.600.193 TL değil, fiyat farkları dahil toplam 825.138.153 TL ödeme yapılıyor. Şirkete fazladan yapılan ödeme: 11 Kat
Hileyle yaratılan kamu zararı= (825.138.153 – 73.600.193) = 751.537.960 TL. Kamu zararı (2019 yılı): 751.537.960 TL. Güncel döviz kuru dönüşüyle kamu zararı (2022 yılı): 2.112.546.208 TL. AKP hiçbir zaman halkı düşünmedi, hâlâ daha düşünmüyorlar.
Rant peşinde koşuyorlar. Yancılarını beslemekten Türkiye’nun sorunlarıyla ilgilenmiyorlar. Herkes bu usulsüzlüğe göz yumuyor. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil. Ülke batarken iktidarın bu davranışları hafife alacak bir durum değil. Resmen ekonomi bu haldeyken Türkiye’yi daha da çok baltalıyor. Halkı geçecek diye oyalarken kendileri milyonlarla oynuyor. Hepsi teker teker yargı önünde hesap vermeli. Halk açlıktan, sefaletten kıvranırken AKP’nin bu yaptığı vatana ihanet suçudur. Bu işin takipçisi olacağız. Tüm suçlular hem yargıyı ya hem de halka hesap verecek. Halktan alınan para tekrar halka dönene kadar mücadelemiz devam edecek.”şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.