Başkan Engin Son 3 Yılı Değerlendirdi

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, ilçede 3 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirilen hizmet ve faaliyetleri değerlendirdi. ‘Narlıdere’nin Son 3 Yılı Değerlendirme Toplantısı’da konuşan Başkan Ali Engin, “En geç 1 yıl içerisinde vaat ettiğimiz projelerin tamamını bitirmiş olacağız. Önümüzdeki seçim döneminde CHP’nin adayı olarak, halkımızın demokratik hesabımızı vereceğiz. Buna hazır olacağız. Bunun mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum” dedi.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, rekor oyla göreve geldiği 2019 yılından bu yana geçen sürede hayata geçirdiği faaliyetleri ve projelerini anlattı. Başkan Ali Engin’in ev sahipliğinde Park Orman Tesisleri’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Binali Gül, Narldıere Belediyesi’nin eski başkanlarından İhsan Erbakış, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Mesut Durgun, İYİ Parti Narlıdere İlçe Başkanı Feza Genişoğlu, Narlıdere Belediye Meclis Üyeleri, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in eşi İlke Engin ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda tamamlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında bilgiler veren Başkan Engin, çalışmaların CHP Genel Merkezi tarafından denetlendiğini belirterek anket sonuçlarından memnuniyet çıktığını söyledi. Başkan Engin, “Geniş halk yığınlarını ilgilendiren projeler yaptık. Bu konuda memnuniyet olduğunu genel merkezimizin yaptığı anketlerde de görülüyor” ifadesini kullandı.

‘HESABINI VERECEĞİZ’

“Göreve geldiğimiz günden bu yana şehrimizin öncelik ve ihtiyaçlarını sorarak ve araştırarak belirledik” diyen Başkan Engin, “Sonrasında ise kaynaklarımızı belirledik. Sizden toplanan vergiler ve kamu kurumlarıyla işbirliğinden oluştu kaynaklar. Bu çerçevede projelerimizi hazırladık. Seçim bildirgesinde Narlıdereliler’e vaat ettiğimiz projeler ya tamamlandı bitti ya proje ve ihale aşaması. En geç bir yıl içinde vaat ettiğimiz projelerin tamamını bitirmiş olacağız. Onun üstüne projeleri de yine bitirmiş olacağız. Önümüzde seçim dönemi CHP adayı olarak halkımızın demokratik hesabımızı vermeye hazır olacağız. Bunun mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum” dedi.

‘CAZİBE MERKEZİ OLUYOR’

Narlıdere’nin kentsel yenileme projeleriyle her geçen gün cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayan Bakan Ali Engin, “Narlıdere kentsel yenileme ile kent nüfusu en fazla 130 bin olacağı öngörülüyor. Amacımız şehrimizi hem koruma, kalkındırma ve kullandırma açısından büyütmek. Kentimiz orman ve deniz arasında konumlanması, metronun bitmesiyle, karayolu-demiryolu-altyapı üstünlüğünden dolayı cazibe merkezi haline gelecek. Şehrimizi her geçen gün nitelikli göç alıyoruz. Ama bu göçü yönetmek, kontrol etmek, şehri kullanma ve kalkınma dengesi içinde götürmek temel hedefimiz. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Bu pastadan pay almak için şehrimizin altyapısın, donanımını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘BU ZENGİNLİKTEN PAYIMIZI ALMALIYIZ’

Kamu hizmetleri tek başına yapmasının mümkün olmadığının altını çizen Başkan Ali Engin, “Şehirler, kasabalar, ilçeler önümüzdeki yüzyıl içinde yarışma halinde olacak. Sadece devletler, özel şirketler rekabet içinde olmayacak. Dünyadaki tüm ilçeler, iller, kasabalar birbirleriyle yarış içinde olacaklar. Temelinde ekonomik faydadan pay almak olacak. Altyapı, ulaşım, tanıtım, turizm, kültür sanat ve turizme dayalı büyük bir ekonomi var dünyada. Son on yıl içerisinde seyahat eden insan sayısının on misli arttığı söyleniyor. Türkiye’de son 20 yılda milli gelirin 3-4 misli arttığı söyleniyor. Üniversite ve öğrencisi sayısı arttı. İzmir ve ilçemiz bundan ciddi pay almalı. Bu zenginlikten, faydadan pay alması lazım. Her ilçenin kurumun buna göre konumlanması lazım” diye konuştu.

‘MEMLEKET MESELESİ OLMALI’

Kentte gerçekleştirdikleri kültür-sanat, eğitim projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Ali Engin, “Bin 100’e yakın sanat kurslarımız var. Ülkemizin en önemli sorunlarından gördüğümüz eğitim sorunu var. Okul öncesine ayıramadığımız bütçe, niteliksiz üniversite sayısı ekonomimizi, geleceğimizi ve ülkemizin planlamasını yok ediyor. Nar Çiçekleri anaokulunda 70 bin nüfuslu belediye olmamıza rağmen, liderimizin talimatıyla, 3 anaokulumuzun kapasitesini beşe çıkartarak, en geç bir yıl içinde 400 kapasiteye ulaştıracağız. Bunu bir memleket meselesi olarak görmek lazım. Hem meslek lisesi hem okul öncesi konusunun mutlaka devletin ve yönetiminin halletmesi lazım. Parayla erişilecek konu değil. Kamu kurumlarının mutlaka yoğun çaba göstermesi de lazım” ifadelerini kullandı.

‘PROJELER TAMAMLANIYOR’

Narlıdere Belediyesi’in ilçede devam ettiği restorasyon projesi, parklar, bisiklet ve yaya yolları hakkında bilgiler veren Başkan Ali Engin, “Yukarıköy’de 100 evin restorasyonu bir yıl sonra tamamlanacak. İzmir Lokantacılar Odası ile geçen haftalarda görüşmemizde 50 üye burayı ziyaret edecek. İzmir lezzetlerini buraya toplamak istiyoruz. Yaya ve bisiklet yolları şehrin lastikli araçlara göre değil çocuklara, yayalara ve ileri yaşlılara göre düzenlenmesi lazım. Güngören, Barış caddeleri ve bisiklet yollarını bitirdik. Emekliler, gençler, dar gelirlilerin deniz kenarında oturacakları dinlenecekleri alanları olmadığını söylemişti. Mandalin ve Zeytin Cafe’de bugünkü fiyatlarla 2.5 liraya çay veriyoruz. Slow Food, çağımızın en gerekli çabalarından biri. Yüzbinlerce üyesi olan bir oluşum Slow Food’a üye olduk, birliğimizi kurduk. Bu yöndeki çabalarımızı sürdürüyoruz. ‘Narlıdere Port’ projemiz var. Körfeze en uzun sahili olan ilçelerden biriyiz. 11 kilometrelik sahil şeridimiz var. Sahilevleri bölgemiz kentin turizm ve cazibe merkezi haline gelebilecek bir yer. Marina projesinin ihalesi bitti, yılbaşına kadar ruhsatlandırıp yap işlet devret modeliyle finansmanını karşılayıp, en geç 2 yıl içinde tamamlayacağız. Sahilevleri’nde İzmirliler’in talebi üzerine, bize ait olan bir arsada yaklaşık 4 toprak kortu, fitness ve spor salonu, sosyal tesisleri olan Tenis Kulübü’nün temelini bu ay atıp, baharda hizmete sunacağız. İzmir’in en büyük tenis tesislerinden biri olacak. Pir Sultan Abdal Parkı Projemiz var. İçinde kaçak yapıların olduğu bir alandı. Kaçak ve düzensiz yapıları yıktık. Bunu Büyükşehir Belediyemiz’le ortak yapıyoruz. Buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz. En geç birkaç ay içinde temel atıp o parkımızı da, yaklaşık 25 bin metrekare, hayata geçireceğiz. 1 yıl içinde hizmete açmış olacağız. Hüseyin Serbeş Parkı’nda sağlıksız yapıları yıkarak yeşil koridoru oluşturup güzel bir alan haline getirdik. Yine doğan her bebeğimizi ziyaret edip hediye vererek, onları ziyaret ediyoruz” dedi. “Çok sayıda ödül aldık” diyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “En son İkinci Yüzyıl Derneği’nin bizlere layık gördüğü ödülü Narlıdereliler adına aldım. Kadın kooperatifi çabamız sürüyor. Heykellerimize ağırlık verdik. Estetik, güzel, dayanıklı heykeller yaptık. Liman Reis Mahallemize Prof. İbrahim Armağan Parkı yaptık” diye konuştu.

‘KİMSE MUTSUZ OLMAYACAK’

Vatandaşlarla hiçbir uzlaşma olmadan kentsel çalışma yürütülmeyeceğinin altını çizen Narlıdere Belediye Başkanı Başkanı Ali Engin, “Kentsel dönüşüm İzmir ve Narlıdere’nin en önemli konularından biri. Çarpık yapılaşmayla mücadele, planlama ve dönüşümle uğraşırken, bir taraftan 40 yıl önce yapılan apartmanlar da artık dönüşmek zorunda. Kentteki yapıların yüzde 75’inin yıkılıp yeniden yapılması lazım. Yapılmazsa depremlerde gördüğümüz sonuçlar çıkar. Bu süreci hızlandırdık. İki yıl içinde yaklaşık 43 hektar alanda 4 mahallede imar planları onayladık, askı süresi bitti. Şu anda zannediyorum plancılar odası ve yurttaşlarımız hukuksal haklarını kullandı. Bilirkişi aşamasında. Prensip olarak çıkacak sonucu bekleyeceğiz. 6 ay ile 2 yıl arasında bir süreç olacak. Konu sonuçlanmadan kesinlikle uzlaşma çabası ve polemiğe girmeyeceğiz. O mahallelerde referandum yapacağız. Lehimize sonuçlansa ve yeni imar planı yapsak da vatandaşlar evet demeden hiçbir girişimde bulunmayacağız. Bakanlık bize bu işi yapma yetkisi verdi. Vatandaş istemiyorsa bu yetkiyi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iade ederiz. Vatandaşla herhangi bir kutuplaşmaya, zaten partimizin de görüşü bu, ne yapacaksak uzlaşarak yapacağız. Belediyemize ait 30 bin metrekare tapuyu da hiç evi, arsası olmayan vatandaş lehine kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

‘PARTİMİZ DENETLİYOR’

Narlıdere Belediyesi’nin hizmet binasında yapılacak tadilatla ilgili bilgiler veren Başkan Ali Engin, “Belediye hizmet binamız ve Atatürk Kültür Merkezimiz’i kapsayan bin 400 metrekarelik alanı yenileyerek daha modern ve kullanılşlı hale getiriyoruz. Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Ruhsat, İmar, Evlendirme ve Gelir müdürlüklerimizi konumlandıracağımız yeni alanımızda vatandaşlarımızın daha kolay hizmet almasını sağlayacağız. Bu projeyi 2022 yılının sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Eskiyen tüm araçları yenileme çalışmalarımız sürüyor. Temizlik ekiplerimiz kentimizi pırıl pırıl yaptı” dedi.

‘NARLIDERE METROSU 2023’TE BİTECEK’

Narlıdere Metrosu’nda sona gelindiğini belirten Başkan Ali Engin, “Narlıdere Metrosu, yaşam konforunu değiştirecek bir proje. Sona gelindi. 2023’ün Mart veya Nisan ayında İzmirliler’in ve Narlıdereliler’in hizmetinde olacak. Bittiğinde her ilçeden ulaşım imkanı olacak. Narlıderemiz’e daha fazla ziyaretçi gelecek. Esnaf da kazanacak. Koyduğumuz hedeflere adım adım yaklaşıyoruz. Israr ve gayret edersek, başarılı olacağız” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.