Bakan Karaismailoğlu: Ulaşım tüm sektörlerin dinamosu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaşımın bütün sektörlerin dinamosu olduğunu vurgulayarak, İstanbul-İzmir Otoyolu yapıldıktan sonra seyahat süresinin azalması ve konforun artması nedeniyle turizm sektöründe oda sayısında 100 bine yakın bir artış sağlandığına işaret etti.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelcileri Birliği (TÜROB) Geleneksel Öğle Yemeği Programı’nda konuştu, yatırımlar hakkında son gelişmeleri anlattı.

Bakanlığın insan, yük ve veri taşıdığını belirten Karaismailoğlu, 700 bine yaklaşan çalışma arkaşları ile birlikte çok önemli işler yaptıklarını söyledi.

20 yıl önce Türkiye’de son derece yetersiz bir karayolu altyapısının olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, ““Hızlı bir şekilde karayolu altyapısını önemli bir seviyeye getirmemiz gerekiyordu. 20 yılda 28 bin 650 kilometreye çıkan bölünmüş yol ağını ve 68 bin kilometrenin üzerindeki karayolunu işletmeye aldık. 28 bin 650 kilometrelik yol ağımızda mevcut trafiğin yüzde 85’ine neredeyse hizmet ediyoruz. O yüzden yaptığımız iş çok kıymetli. Önemli bir altyapı açığını tamamladık ama tabi ki yeterli değil. Üzerine daha çok ekleyeceğiz” diye konuştu.

YENİKAPI KRUVAZÖR LİMANI İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

Havalimanı sayısını 27’den 57’ye çıkarıldığını vurgulayan Karaismailoğlu, 20 yıl önce yıllık havayolu yolcu sayısının 30 milyon olduğunu, bugüne gelindiğinde bu sayının 210 milyona çıktığını söyledi.

Çok önemli havayolu yatırımlarının yapıldığına dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 2 ayda önce Tokat Havalimanı’nın, ardından da dünyada sayılı örneklerinden biri olan Rize-Artvin Havalimanı’nın kazandırıldığını kaydetti. Karaismailoğlu, “Denize dolgu ve tam 3 milyon metrekare büyüklüğünde ve bütün büyük gövdeli uçaklarında rahat inebileceği, 3 bin metre pisti olan Rize-Artvin Havalimanı’nı dünyadaki sayılı havalimanlarından bir tanesi olarak ülkemize kazandırdıklarnı, Yenikapı Kruvazör Limanı için önemli çalışmaları olduğunu kaydetti.

TÜRKSAT 5B’ HAZİRAN ORTASINDA DEVREYE ALINACAK

Haberleşme sektöründe de ciddi çalışmalar olduğunu aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, özellikle 5G ‘ye yerli ve milli teknolojilerle girilmeye çalışıldığını, bir taraftan da uydu çalışmaların olduğunu dile getirdi.

Türkiye’’nin geçen yıl Türksat 5A ve 5B uydusunu aynı yıl içerisinde uzaya fırlatan öncü ve lider ülkelerden bir tanesi olduğunu anımsatan Karaismailoğlu, Türksat 5B’’nin de Haziran’ın ortasında devreye alınması için ciddi çalışmaların yapıldığını, bütün dünyanın üçte birini kapsama alacak Türksat 5B uydusunun da hizmete alınacağını söyledi.

“Avrupa’’da 6’’ıncı, dünyada 8’’inci yüksek hızlı tren işletmecisi olarak ülke haline geldik. Geçen yıl tam 19.5 milyon vatandaşımızı hızlı trenle taşıdık. Karaman’ı açtıktan sonra 1300 kilometreye ulaştı hızlı tren ağımız. Bunu 4 bin 500 kilometreye çıkarmak için yoğun bir çalışma var. Bunlar ciddi yatırımlar. 8 ilimizi hızlı trenle birbirine bağlamıştık, 2053’’e kadar da hızlı trenle ulaşabildikleri ili 52’’ye çıkartacaklarını söyledi.

PİSTLERİN BİR TANESİ ACİL DURUMLARDA KULLANILACAK

İstanbul’’da yapılan yatırımlar hakkında da konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 120 milyon yolcu kapasitesine sahip İstanbul Havalimanı’nın hizmete alındığını anımsattı. Karaismailoğlu, özellikle turizm ve havayolunun pandemiden en çok etkilenen sektörlerden olduğuna dikkatti çekti.

COVID-19 etkilerinin bu yılın sonuna kadar bitmesinin beklendiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, ““Dün tarihi bir gündü. Kapasitesini doldurmuş Atatürk Havalimanı’nın bir kısmı millet bahçesi olarak İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Pistlerin bir tanesi de acil durumlarda kullanılacak” dedi.

blank

ULAŞIM BÜTÜN SEKTÖRLERİN DİNAMOSUDUR

““Ulaşım sektörü, bütün sektörlerin dinamosudur”” diyen Bakan Karaismailoğlu, ““Son 20 yılda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yapmış olduğu 172 milyar dolarlık yatırım karşılığında biz üretime tam 1 trilyon dolarlık katkı sağladık. Ayrıca milli gelire de 500 milyar doların üzerinde katkı sağlamış olduk bu yatırımlar sayesinde. Ulaştırma yatırımları bir akarsu gibidir. Gittikleri bölgelere canlılık katıyorlar, hareketlilik sağlıyorlar, verimi artırıyorlar. Sadece bir örnek vermek istiyorum. İstanbul-İzmir Otoyolu yapıldıktan sonra Osmangazi Köprüsü de dahil sırf bu yol güzergahında seyahat süresinin azalması, seyahat konforunun artması nedeniyle turizm sektöründe 100 bine yakın oda sayısında bir artış sağlandı. Bu da bölgenin ulaşılabilir olması sonucunda bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de muazzam gelişmeler sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.