Atf Forwarding Abd Taşımalarını Artırıyor

ABD ile Türkiye arasında hızla büyüyen dış ticaret, yerli lojistik firmalarının bu ülke taşımalarına ilgisini artırdı. 20 yılı aşkın süredir entegre lojistik hizmetler sunan ATF Forwarding’in Genel Müdürü Haldun Kavrar, pazar geliştirme stratejileri kapsamında, Türkiye-ABD hattındaki taşımalarını daha da artırmaya odaklandıklarını belirtti. Kavrar, “Doğru stratejiler ile geçtiğimiz yıl yeni müşterilerimizi ve satış hacmimizi iki kat artırabildik. Benzer büyümeyi bu yıl da sürdürmek için dış pazarlara, özellikle de ABD’ye odaklandık.” dedi.

Türk ihracatçısı son yıllarda Amerika’yı âdeta yeniden keşfetti. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin ihracatında 2019’da beşinci sırada bulunan ABD, geçen yıl ikinci sıraya yükseldi. İhracat artışındaki güçlü ivme Ocak-Mayıs 2022’de de sürdü. Bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yüzde 31’lik artışla 7,1 milyar, bu ülkeden ithalat yüzde 33’lük yükselişle 6,2 milyar dolara çıktı. ABD, Türkiye’nin ihracatındaki sıralamasını bu yılın ilk 5 ayında da korudu. Dünyanın en büyük ekonomisine aylık ihracat rekoru ise 1 milyar 778 milyon dolar ile nisanda kırıldı.

Lojistik sektöründe 20 yıldan uzun süredir entegre hizmetler sunan ATF Forwarding’in Genel Müdürü Haldun Kavrar, geçen yıl doğru stratejiler satış hacimlerini 2 kat artırdıklarını, güçlü büyümeyi bu sene de sürdürmek için ABD pazarına odaklandıklarını belirtti.

ABD’nin alternatif arayışı Türk ihracatçısına yaradı

ABD’li şirketlerin özellikle pandemi sonrası Çin dışında alternatif tedarikçi arayışına girdiğini hatırlatan Kavrar, “Bu da Türkiye’nin ihracatına önemli bir katkı sağladı. Lojistik sektörü için ABD’ye ihracat ve ithalat taşımalarında önemli fırsatlar doğdu. ABD’de yerleşik bir firmanın Çin’de yerleşik bir üreticiden verdiği siparişin, alıcı firmanın deposuna varışı 110 günü buluyor. Bu süreç Türkiye için daha hızlı işliyor. Biz de hem bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek hem de iki ülkenin ticaret artışına destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

Kavrar, Türkiye-ABD hattında deniz ve hava yolu taşımacılığında kapıdan kapıya teslimat yapabildiklerinin altını çizerek, “Küresel lojistik ağlarından JAS Forwarding Worldwide’ın Türkiye’deki tek yetkili acentesiyiz. IATA acentesi olmanın da gücüyle ihracatçı ve ithalatçı firmalara hızlı, güvenli ve maliyet etkin çözümler sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Baltimore’dan İzmir’e enerji paneli ekipmanı taşıdık”

Standart konteyner taşımacılığının yanı sıra proje taşımacılığında da uzman olduklarını vurgulayan Kavrar, “Bir süre önce ABD’nin Baltimore Limanı’ndan yüklediğimiz enerji paneli ekipmanlarını, mafi treyler üzerindeki dev kasalar içinde önce İzmir Limanı’na oradan da kara yoluyla Samsun’a taşıdık.” bilgilerini de paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.