Aslı İnandık İle “Heykel Mi?” Gain’de Yayında

Türkiye’nin çok konuşulan şehir heykelleri ilk kez bir belgeselde!

Alibeyköy’ün mısırı, Denizli’nin horozu, Diyarbakır’ın karpuzu, Gemlik’in zeytini, Rize’nin çay bardağı, Mut’un Karacaoğlan ve Karacakız’ı… Her biri çok tartışılıp sosyal medya yıldızı olan şehir heykelleri, ilk kez bir GAİN Orijinal belgeselinde buluşuyor. Ünlü oyuncu Aslı İnandık onları yerinde inceleyerek bir belgeselci hassasiyetiyle sorguluyor: Bunlar gerçekten heykel mi? Heykel nedir? Estetik açıdan nasıl değerlendirilmelidir? Güzel veya çirkin denerek tanımlanabilir mi? Tüm ciddiyetiyle komediye göz kırpan neo-belgesel “Heykel mi?” şimdi GAİN’de yayında.

Ünlü oyuncu ve komedyen Aslı İnandık, GAİN’de yayına giren “Heykel mi?” isimli belgesel serisinde Türkiye’nin dört bir yanına giderek, sosyal medyada tartışmalara konu olmuş heykelleri inceliyor.

Heykel nedir? Estetik açıdan nasıl değerlendirilmelidir? Güzel yahut çirkin olabilir mi? Bir heykele neresinden bakılır? Bu eserler Türkiye’nin heykelle imtihanında sınıfta kaldığını mı gösteriyor? Yoksa kültür ve sanat mirasımıza birer katkı mı?

İnandık, bu soruların peşinde şehir heykellerini ciddiyetle anlamaya çalışırken, önce temel bilgilerden yola çıkıyor, müzelerden akademiye pek çok adresi ziyaret ediyor. Ardından yerel araştırmacılarla, medikal uzmanlarla, muhit sakinleriyle, hatta bu heykellerden bazılarını üretmiş sanatçılarla bizzat görüşüyor. “Neo-belgeselcilik” anlayışı kapsamında, konunun uzmanlarının yanı sıra hiç uzman olmayanların da görüşüne başvuruyor.

Kiminin alay ettiği, kiminin “Temsil nesnesidir, sanat eseri olma ihtiyacı yoktur” deyip normalleştirdiği bu heykeller hakkında, “Bir sanat galerisinde görsek sürreal pop art derdik” diyenler ise meseleyi bambaşka bir bağlama oturtuyor.

Şehir heykelleri hakkındaki kapsamlı ve bilgilendirici içeriğinin yanı sıra komedinin sınırlarını da zorlayan yeni GAİN Orijinal belgeseli “Heykel mi?”, şimdi GAİN’de yayında.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.