Apple’a şantaj yapan Türk hacker’a 2 yıl hapis cezası

Apple’ı hacklediğini söylediği 300 milyondan fazla iCloud hesabıyla tehdit eden ve 173 bin dolar talep eden Türk hacker 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası ertelendi. 6 ay kamu hizmeti yapacak.

YouTube’da yayınladığı bir video ile 300 milyondan fazla iCloud hesabı hacklediğini söyleyerek Apple’a şantaj yapan hacker Kerem Albayrak, İngiltere’de çıktığı mahkemede 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.

Albayrak, ABD’li teknoloji devi Apple ile iletişime geçerek ve elindeki iCloud hesapları karşılığında şirketten 133 bin İngiliz Pound’u (172 bin dolar) değerinde Bitcoin ve 837 İngiliz poundu ((1080 dolar) değerinde iTunes kuponu talep etmişti.

Web Tekno’dan Berk Baylançiçek’in haberine göre, 319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğunu iddia ederek Apple’ı fidye ödemediği takdirde bunları sıfırlamakla tehdit eden 22 yaşındaki bilgisayar korsanı Albayrak, geçtiğimiz günlerde İngiltere Ulusal Siber Suç Birimi (NCA) tarafından Londra’daki evinde yakalanmıştı. Albayrak’ı tutuklayan kolluk kuvvetleri, Türkiyeli hacker’ın telefon, bilgisayar ve sabit diskler dahil olmak üzere tüm dijital cihazlarına el koymuştu.

22 yaşındaki Albayrak, Mart 2017’de Turkish Crime Family (Türk Suç Ailesi) adı verilen ve 319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğu iddia edilen bir hacker grubunun sözcüsü olduğu iddiasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili konuşan NCA Kıdemli Araştırmacısı Anna Smith, “İnsanların kişisel bilgilerini ele geçirdikten ve çok uluslu büyük bir şirkete şantaj yaptıktan sonra adaletten kaçabileceğine inanıyordu. Amacı şöhrete ve paraya ulaşmaktı; ancak NCA, siber suçluları adalete teslim etmeye kararlıdır”ifadelerini kullandı.

Albayrak, mahkemedeki ifadesinde siber suçun içine girdiğinde ve yükselmeye başladığında her şeyin daha ilgi çekici hale geldiğini söyleyerek, “İnternette gücünüz olduğunda herkes size saygı duyuyor. Bu da şöhret sahibi olmanızı sağlıyor. Bugünlerde herkes bunu kovalıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.