Angel Merkel: Salgında ikinci dalganın içindeyiz

Koronavirüs (corona virüs) tedbirlerini kısmen gevşeten Almanya’da Başbakan Angel Merkel, ‘Salgında ikinci dalganın içindeyiz’ dedi.

Avrupa’da corona virüsüne karşı en hazırlıklı ülke olan, sağlık, ekonomi ve siyasal alanda iyi bir sınav veren Almanya’da, Başbakan Merkel “İkinci dalganın içindeyiz” dedi.

Corona önlemlerinin gevşetilmesinin ardından Alman halkını uyaran Merkel, Eyalet Başbakanları ile yaptığı video konferanstaki bir açıklamasında şunları söyledi:

“İKİNCİ DALGANIN İÇİNE GİRİYORUZ”

“Dikkatinizi önemli bir noktaya çekmek istiyorum. Şu anda pandeminin (salgın) yeni dalgasının içine giriyoruz. Bu nedenle, kuralların yumuşatılması ile birlikte güvenlik önlemlerinin uygulanması da çok önemli. Bu nedenle insanların temel kurallara uyması gerekiyor. Mesafe, maske takma, ağız-burun korumayla birbirlerinize saygı göstermeniz çok önemli.”

Merkel ayrıca, Almanya’da bazı kimselerin hafta sonunda maskesiz alışverişe gittiği duyumları geldiğini söyledi. Başbakan, bunun bazıları tarafından bir “cesaret gösterisi” olarak görüldüğünü ancak durumun hiç de öyle olmadığını söylediği belirtiliyor.

“2-3 HAFTA İÇİNDE SONUÇLARI ORTAYA ÇIKAR”

Merkel, ayrıca görüştüğü Eyalet Başbakanlarına, “Dikkatli olunmazsa, bunun sonuçları iki – üç hafta içinde enfeksiyon sayılarının artmasıyla ortaya çıkar” dedi.

Salgın hastalığın Avrupa’yı terk etmeye başladığının en büyük sinyallerinden biri Frankfurt- Paris tren seferlerinin başlaması oldu.

BİLET SATIŞLARI ARTIYOR

Böylece, Almanya’nın batısında da sınırlar açıldı. Hızlı trenin ilk seferinde fazla müşterisi yoktu ama zamanla bilet satışlarının arttığı, yeni rezervasyonlar yapıldığı belirtiliyor.

Bu arada, çok sayıda üretilen ve içecek şişelerine benzeyen dezenfektanların çocuklara tehlike oluşturduğu belirtildi. Uzmanlar, küçüklerin bunları şekerli içecek ya da su sanıp içebildiğini belirterek, ailelerin dikkatli olmasını istedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.