AKM’de Uluslararası Karma Resim Sergisi “ArtİZ” sanatseverlerle buluştu

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan “ArtİZ Uluslararası Karma Resim Sergisi” sanatseverlerle buluştu. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen sergiye EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Füsun Topsümer, Prof. Dr. Elif Yıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, Sergi küratörü EÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zühal Özel Sağlamtimur, EÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, akademisyenler, öğrenmenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Uluslararası olan bu sergimizde 5 ayrı ülkeden sanatçıların eserleri de yer alıyor. İletişim ve sanat birbirini tamamlayan iki alan. Ben öncelikle Fakültemiz Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zuhal Sağlamtimur olmak üzere bölüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum. Çok güzel uluslararası bir sergiye imza atıldı. İletişim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortak yapıyoruz bu sergiyi. Hep böyle iş birliklerine hazırız. Milli Eğitim Müdürlüğü varsa İletişim Fakültesi olarak biz de varız. Eğitim camiası ile birlikte ortak bir sergiye imza atmak çok güzel. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı’nın da bu organizasyonun yapılmasında çok büyük katkıları var. Sergimizin açılışına katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi

“Sanat, toplumların bilinçlenmesine katkı sağlıyor”

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan ise “Sanat, yaratıcılığın ve hayal gücünün farklı tekniklerle dışavurumudur. Aynı zamanda tüm toplumların bilinçlenmesini de sağlayan çok önemli bir kaynaktır. Bu amaçla, geçmişten bugüne tarih, sanat ve kültürün iç içe geçtiği güzel İzmir’de edebiyat, resim, müzik ve sinema gibi sanat dallarında çeşitli eserler vermiş değerli sanatçı öğretmenlerimizi, sanatın birleştirici gücünden yararlanarak Türkiye’de başka örneği bulunmayan ‘İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Atölyeleri’ kapsamında bir araya getirdik. 30 ilçemizden 30’un üzerinde öğretmenimizin dâhil olduğu atölyemizin çalışmaları İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesi’nin sanatçıya ilham veren tarih ve kültür kokan atmosferinde bir araya gelerek devam etmektedir” diye konuştu.

“Modern bir üslupla kendi iç dünyalarını yansıttılar”

Serginin özelliklerinden bahseden Eraslan, “Sanat atölyemizin ressam öğretmenleri, bu sergiyle sanatçıların kendi zihinlerinde tasavvur ettiği imgeleri kurgularken, modern bir üslupla, kendi iç dünyalarıyla, yaşadığımız günümüz dünyasını irdelemişlerdir. Duygu ve düşünce dünyalarını açarak fevkalade bir iş çıkaran öğretmenlerimize, bilgi, tecrübe ve ortaklıklarını sunan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinin değerli akademisyenlerine ve yöneticilerine teşekkür eder, sergimizin hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Sergi hakkında bilgi veren Küratör Prof. Dr. Zühal Özel Sağlamtimur, “ArtİZ sergisinin temasını dinamik, devinimsel ve diyagonal hareketler ile statik, dingin ve ritmik dengenin kompozisyonlardaki bütünsel görünümü belirlemektedir. Sanatçılarımız insanın insanla, insanın doğayla; doğanın da kendi içindeki etkileşiminden yola çıkarak farklı fikirlerin ve farklı bakış açılarının, bir yapıtta vücut bulduğu eserler üretmişlerdir. Sanatçılarımıza, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İletişim Fakültesine teşekkür ederim” diye konuştu.

“Resim kelimeleri olmayan bir şiirdir”

“Resim kelimeleri olmayan bir şiirdir” anlayışıyla, insan ruhunu gündelik hayatın tozlarından arındırmak amacıyla hazırlanan serginin küratörlüğünü EÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zühal Özel Sağlamtimur, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Genel Yayın Yönetmeni ve Sanat Atölyeleri Yürütücüsü Ertan Zorteymur ve Emel Atalay üstlendi.

Sergide resim sanatının ustaları Benan Aydın, Filiz Hallıoğlu, Özlen Öz, Dilek Yıldırım, Hatice Akar, Sevil Bekiş, Erkan Kösem, Nebahat Şakar ve Yeşim Gülseven’in eserleri yer alıyor. Lübnan’dan Waleed Tamimi Jordan, İspanya’dan Edward Michael Rios, İran’dan Ehşan Sarajnejad ve Dağıstan’dan Patimat Guseynova’nın eserleri de sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 22 Mayıs tarihine kadar Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.