gazetemag tv

Akıllı telefonlar için ‘Davranış Kilidi’

Rusya’daki Moskova Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhl) uzmanlar, akıllı telefonlar için davranış biçimlerinin baz alındığı bir güvenlik sistemi geliştirdi.

Günümüzde cep telefonlarının güvenliği için şekil veya rakamlarla oluşturulan şifreler yaygın olarak kullanılıyor. Parmak izi ve yüz tanıma sistemi de cihazların gizliliğinin korunması için tercih edilen alternatifler arasında.

Rusya’daki Moskova Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhl) uzmanlar ise tüm bu yöntemlerden farklı olarak, davranış biçimlerinin kullanıldığı, ‘kırılamaz’ bir güvenlik sistemi geliştirdi. Sistemde kaydedilen davranış parametreleri ile cihazı sahibinin veya bir başkasının kullandığı saptanabiliyor.

Sistemde herkesin telefonu kullanma biçiminin farklı oluşundan yararlanıyor. Nitekim her bir bireyin cihazı tutuş, ekrana dokunuş veya uygulamaları kullanış biçimi bir başkasınınkine göre farklılık gösteriyor ve tekrarlanamaz nitelikte. Bu özellik kaybedilir, kopyalanabilir veya çalınabilir olmadığından ayrıca şifreler ve parmak izlerininkine kıyasla eşsiz bir güvenlik sağlıyor. sputniknews

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.