Akaryakıtta ÖTV zammı domino etkisi yaratacak

Akaryakıta yapılan Özel Tüketim Vergisi zammının domino etkisi yaratarak reçetenin vatandaşa kesilmeye devam edeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Akaryakıttaki ÖTV zammı hem pompaya ortalama 6-7 lira yansıyacak hem de nakliye ve üretim maliyetlerini yükselttiği için çarşı, pazarda ve raflarda yeni zamları tetikleyecek. İktidar Türkiye Yüzyılı’nı başlatacağı propagandasını yaptı ama başlayan, zam furyası dönemi oldu” tepkisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan kararla benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV de 7,05 TL’ye yükseltildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada akaryakıta yapılan ÖTV zammına tepki gösterdi. Akın, şunları kaydetti:

“Akaryakıttaki ÖTV zammı hem pompaya ortalama 6-7 lira yansıyacak hem de nakliye ve üretim maliyetlerini yükselttiği için çarşı, pazarda ve raflarda yeni zamları tetikleyecek. İktidar Türkiye Yüzyılı’nı başlatacağı propagandasını yaptı ama başlayan, zam furyası dönemi oldu.

“EKONOMİK KRİZDE ACI REÇETENİN VATANDAŞA VERİLDİĞİNİN AÇIK BİR GÖSTERGESİ”
AK Parti iktidarı, seçimden sonra vergi artışlarıyla başlattığı zam furyasını, akaryakıttan alınan ÖTV’ye yapılan fahiş zamla devam ettiriyor. Yapılan son ÖTV zammıyla benzinin litre fiyatı 35 liraya, motorinin fiyatı ise 33,5 liraya dayanmıştır. Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını belirleyici olan BRENT petrolün uluslararası piyasalarda son aylarda neredeyse yüzde 40 oranında düşmesine karşın iktidarın imza attığı söz konusu fahiş ÖTV zammı ne uluslararası konjonktürle ne de dünyadaki gelişmelerle açıklanabilir. ÖTV’nin benzin ve motorinde neredeyse yüzde 200 oranında artırılması, doğrudan AK Parti iktidarının neden olduğu ekonomik krizde acı reçetenin vatandaşa verildiğinin açık bir göstergesidir.

“ÖTV ZAMMI POMPAYA, LİTRE BAŞINA EN AZ 6 LİRA OLARAK YANSIYACAK”
Litre başına yaklaşık 5 lira tutarındaki fahiş artış ÖTV’nin yanı sıra KDV’yi de artıracağı için pompaya yansıması daha yüksek olacak. Bilindiği üzere akaryakıtta ÖTV tutarının eklenmesinin ardından KDV de alınmaktadır. KDV’nin yüzde 20’ye yükseltilmesiyle söz konusu ÖTV zammı pompaya, litre başına en az 6 lira olarak yansıyacak. Buna göre ortalama 50 litre büyüklüğündeki bir deponun maliyeti, ÖTV zammının ardından 300 lira daha yüksek olacak.

“ÖTV ARTIŞI, ENFLASYONUN DA ARTMASINA NEDEN OLACAKTIR”
Geçtiğimiz haftalarda Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu yıl içinde ikinci kez alınmasına ilişkin karara imza atan iktidar, şimdi de tüm sektörlerde doğal bir girdi olan akaryakıtın pompa fiyatını 6 lira birden yükselterek iğneden ipliğe bütün ürünlere yeni zamların domino etkisiyle yapılmasının da önünü açmıştır. Akaryakıttaki bu fahiş zam hem üretim hem de nakliye maliyetlerini artıracağı için, vatandaşlarımız bu zamdan hem doğrudan hem de çarşı, pazar ve raf fiyatlarındaki artışla dolaylı olarak etkilenecek. ÖTV artışı, aynı zamanda tüm sektörlerde üretim maliyetlerini yükselteceği için enflasyonun da artmasına neden olacaktır.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.