AK Parti depremin yıktığı Hatay’da sorumluyu buldu

Depremde iktidarın hazırlıksızlığını ve ihmallerini anlattığı için CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, sorumluluğu depremzede Hatay Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına yükledi. Şahin “Hatay’da büyükşehir belediye başkanı ortada yok. Koordinasyona çağırıyoruz, gelmiyor. Su hizmetleri nerede gelip bilgi veren yok. Cenaze hizmetleri yok. Bunun hesabını siz vereceksiniz millete. Ülkenin en büyük afeti sizsiniz” dedi.

Depremin enkazı kalkmadan, ihmaller ve hazırlıksızlık konusunda eleştirilen iktidar suçu muhalefet belediyesi ve bürokratlarına attı. Depremde iktidarın hazırlıksızlığını ve ihmallerini anlattığı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, sorumluluğu depremzede Hatay Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına yükledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta ilki 7,7, ikincisi 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Hatay bu depremde merkez üssü almamasına rağmen yıkımdan en fazla etkilenen iki ilden biri oldu. Bölgede yaşanan kurtarma çalışmaları ise tartışma yaratı. Muhalefet çalışmaların yetersizliğine dikkat çekerek hükümeti suçladı.

HATAY BELEDİYESİNİ SUÇLADI
Twitter’da Kılıçdaroğlu’nun “Halkımızın halini yerinde gördüm. Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum. Bu çöküş tam da sistematik rant siyasetinin sonucudur. Erdoğan’la, sarayıyla ve rant çeteleriyle hiçbir zeminde buluşmayacağım. Ben halkımın kavgasını vereceğim. Sonuna kadar” diyerek iktidara yüklendiği videoyu alıntılayan AK Partili yönetici, şunları yazdı:

“Hatay’da büyükşehir belediye başkanın ortada yok. Koordinasyona çağırıyoruz, gelmiyor. Su hizmetleri nerede gelip bilgi veren yok. Cenaze hizmetleri yok. Bir tane Hatay Büyükşehir (Belediyesi) bürokratı ve aracı yok buralarda. Bunun hesabını siz vereceksiniz millete. Ülkenin en büyük afeti sizsiniz.”

https://twitter.com/twitvole/status/1622595230582071296?s=20&t=arwEJrpM5oGtFmSAkM-cDg

‘HÜKÜMET BİZİ YOK SAYIYOR’
Ancak Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, iki hafta önce katıldığı bir programda deprem konusunda uyardığı, kentsel dönüşümle ilgili bakanlığa yazdıkları yazılara cevap alamadıklarını söylediği ortaya çıkmıştı.

‘BAKANLIK BİZE CEVAP BİLE VERMİYOR’
Lütfü Savaş “Hatay, yıkıcı bir depremin tekrarına hazırlıklı mı?” sorusuna verdiği cevap, Güneydoğu’daki korkunç depremden sonra tekrar gündeme gelmişti. Savaş’ın kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“Değil. Hazırlıklı olması için genel hükümetle belediyelerin işbirliği yapması lazım. Biz, ne kadar yazı göndersek özellikle bakanlıklara, bunların çok büyük kısmı bize cevap olarak bile gelmiyor. Antakya’nın en üst mahallelerinde heyelan bölgesi vardır, bir kısmı mezarlık olarak kullanılan, 37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5,5 yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor. Cevap vermeyen bakanlıkla deprem işgüdümünü yapıp da depremden korunmak için ne yapabilirsiniz? Hükümet bizleri yok sayıyor görmezden geliyor. Bütüncül bir politika, bütüncül düşünen hükümet ve belediyelerle birlikte olur. Maalesef hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.