AIDS vakaları Türkiye’de son 10 yılda yüzde 465 arttı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) dünya genelinde azalmasına rağmen AIDS vakalarının Türkiye’de son 10 yılda yüzde 465 arttığını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ile TTB Halk Sağlığı Kolu, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de son on senede HIV vakalarında yüzde 465 artış yaşandığını, 2019 senesinde 26 bin 164 kişiye tanı konulduğunu, 2020 senesinde 4 bin vaka tahmin edildiğini duyurdu. Açıklamada, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne Covid-19 pandemisinin gölgesinde girildiği bildirildi.

Açıklamada “HIV/AIDS de diyabet, KOAH ya da koroner kalp hastalığı gibi kronik bir hastalıktır. Kronik hastalıkların Covid-19 seyrini ağırlaştıran faktörlerden olduğu bilinmektedir” denilerek, iki salgının bir araya gelmesiyle sindemi oluştuğu belirtildi. ülkemizde 2019 yıl sonu rakamlarına göre 26 bin 164 HIV tanısı alan hasta olduğuna dikkat çekildi.

4 BİN YENİ HASTA BEKLENİYOR

Bu yıl eklenen yeni hasta sayısının 4 bin civarında olması beklendiğine yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya genelinde düşme trendi gözlenmesine rağmen Türkiye, yeni vakaların ‘en hızlı arttığı’ ülkelerden biri oldu. Türkiye’de son on yılda HIV vakalarında yüzde 465 artış kaydedildi. Üstelik yeni tanı alanların yüzde 49’u, 25-49 yaş aralığındaki genç insanlardır. Bu veriler, bize HIV enfeksiyonunun yakın gelecekte de önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam edeceğini gösteriyor.”

BAKANLIĞA HASTALALIKLA İLGİLİ SORULAR SORULDU

Sağlık Bakanlığına “Bu yıl HIV enfeksiyonuna yönelik tanı alınmasında, HIV/AIDS hastalarının takip ve tedavilerinin sürdürülmesinde bir aksaklık yaşandı mı? Aksaklık yaşanmışsa, yaşanan aksaklıkların giderilmesi için neler yapıldı? Covid-19 salgınında HIV ile yaşayanları damgalanmaktan koruyacak ne gibi düzenlemeler planlandı? Covid-19 salgınında HIV ile yaşayanların psikolojik açıdan desteklenmesi, temel ihtiyaçlarının karşılanması konularında ne gibi düzenlemeler yapıldı” sorularını yönelten TTB, HIV/AIDS hastalığının Kovid-19 hastalığı gibi sindemik bir hastalık olduğunu hatırlattı.

SİNDEMİ NEDİR?

HIV için yapılan sindemi tanımının Kovid-19 salgını için de geçerli olduğu ifade edilen açıklamada, “Sindemi; yoksulluğu ve eşitsizliği içeren, birden fazla salgının bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan, sinerjik etkinin toplumlar üzerinde oluşturduğu artmış hastalık yükü anlamına geliyor. Bu tanıma göre HIV/AIDS ve Covid-19 birlikteliği, sindemiye uygun düşen bir örnektir. Böylesi dönemlerde; tek bir hastalığa odaklanmak ve tüm kaynakları o hastalığın kontrolü için kullanmak, diğer hastalıkların ihmal edilmesine yol açmaktadır. Bu ihmalin bedeli de ağır olmaktadır. Yoksulluğa ve eşitsizliklere çözüm bulunmasıyla HIV salgını sona erdirilebilir. Covid-19 hastalığının tedavisi de budur” denildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.