“Adnan Şahin ile Lezzete Dair” İlk bölümüyle Bloomberg HT’de başladı

Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanan, Adnan Şahin’in sunduğu Lezzete Dair” programı Bloomberg HT’de yayına başladı. Program, Anadolu yemek kültürünün zenginliğini, bilinen ve bilinmeyen çeşitliliğini inceleyerek farklı ülkelerin mutfak kültürleriyle bağlarını izleyiciye aktarıyor.

Anadolu yemek kültürünün zenginliğini, bilinen ve bilinmeyen çeşitliliğini inceleyen, halk mutfağı uzmanı Adnan Şahin’in sunduğu “Lezzete Dair” programı, Anadolu mutfağının sentezi İstanbul bölümü ile ekranlara “merhaba” dedi.

Yayın hayatına 21 Mayıs Cumartesi günü başlayan Lezzete Dair, her gidilen ülke ve şehirde sofraya gelen yemeğin tüm lezzet katmanlarını izleyiciye aktarıyor. Adnan Şahin, gittiği yerlerin yemek kültürü hakkında izleyicileri bilgi sahibi yaparken; aynı zamanda gidilen yerlerin kültürel ögeleri, coğrafyası ve tarihi zenginlikleri hakkında da bilinen ve bilinmeyenleri izleyicilere sunuyor. Bir kültürün yeme içme alışkanlıklarının tarihi arka planını izleyicilere aktaran Adnan Şahin; beslenme kültürünün ekonomik, sosyal, kültürel değişimlerine ve kültürler arasındaki ortaklıklara odaklanıyor.

Mutfak kültürlerinin rengini ve temposunu yansıtıyor

Yemek kültürünün farklı coğrafya ve toplumlarda yaşadığı değişimlerin, yeme içme alışkanlıklarının kültürlerarası değişim ve gelişimlerinin incelendiği Lezzete Dair, mutfak kültürlerinin rengini ve temposunu yansıtması açısından diğer yemek programlarından ayrılıyor.

Sağlıklı mutfakların temelinin halk mutfağı olduğunu belirten Adnan Şahin, program boyunca bu kültürün de peşine düşüyor. Anadolu’yu ve dünyanın birçok yerini gezerek kültürel belleğin bir unsuru olan mutfağın köklerinin izini sürüyor. Dünya mutfak kültürünün bilinmeyenlerini ve kökenlerini araştırarak izleyicilere sunan Lezzete Dair, mutfağın ve toplumların yeme alışkanlıklarının köklerini hikâyeleriyle izleyicilere sunuyor.

Yunus Emre Enstitüsünün katkıları ile hazırlanan “Adnan Şahin ile Lezzete Dair” her cumartesi saat 14.00’te Bloomberg HT’de…

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.