gazetemag tv

ABD Johnson&Johnson aşısına devam etme kararı verdi

ABD’de uygulama sonrası bazı hastalarda olağan dışı pıhtılaşma meydana geldiği için kullanımına ara verilen Johnson&Johnson’ın Kovid-19’a karşı geliştirilen aşısı için tekrar kullanıma başlanması yönünde karar verildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi dün yaptığı toplantıdaki oylamada Johnson&Johnson’ın ürettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımına 4’e karşı 10 oy ile devam etme kararı aldı.

Komitenin, tek doz halinde kullanılan Johnson&Johnson Kovid-19 aşısının faydalarının taşıdığı risklerden çok daha fazla olduğu konusunda görüş birliğine vardığı aktarıldı ve bu aşının etiketine kanda pıhtılaşmaya yol açtığına dair bir uyarı ekleneceği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

CDC ile ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 13 Nisan’da açıklama yapılmıştı. Bazı hastalarda aşı uygulamasından 6 ila 13 gün sonra olağan dışı pıhtılaşma meydana gelmesi sebebiyle Johnson&Johnson’ın Kovid-19 aşısının kullanılmasına ara verilmesi tavsiyesinde bulunulmuştu.

FDA’nın 26 Şubat’ta kullanımına onay verdiği J&J’nin ürettiği tek dozluk Kovid-19 aşısının ABD’de yaklaşık 8 milyon kişiye uygulandığı, bu rakamın içinden 15 kişide olağandışı kan pıhtılaşmasının görüldüğü ve 3 kişinin de hayatını kaybettiği kaydedilmişti.

Johnson&Johnson firması ise kan pıhtılaşması raporlarından haberdar olunduğunu ancak vakalarla ürettikleri Kovid-19 aşısı arasında ‘açık bir nedensellik ilişkisi’ kurulamadığını açıklamıştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.