gazetemag tv

86 santim uzadı! Everest’in yüksekliği yeniden hesaplandı

Dünyanın en yüksek dağı Everest’in yüksekliği yeniden hesaplandı. Nepal ile Çin’in ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Everest Dağı’nın 86 santim daha yüksek olduğu kaydedildi.

Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest Dağı’nın 86 santim daha yüksek olduğu tespit edildi. Everest’te Çinli ve Nepalli bilim insanlarının yaptığı son ölçümlerde dağın yüksekliğinin 8 bin 848 metre 86 santim olduğu kaydedildi.

Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumar Gyawali, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile yaptıkları video konferans görüşmesinde Everest Dağı’nın ‘Nepal ile Çin arasındaki dostluğun ebedi sembolü’ olduğunu söyledi. Daha önce Everest’in yüksekliği, 1954 yılında Hindistan tarafından yapılan bir araştırmanın verilerine dayanıyordu ve dağın yüksekliği 8 bin 848 metre olarak kabul ediliyordu. Çin, 2005’te zirvenin hassas irtifa ölçümünü yapmak için Everest’e keşif grupları yollamıştı. O dönemde dağın yüksekliği sırasıyla 8 bin 844 metre 43 santim olarak ölçülmüştü.

‘NEDENİ TEKTONİK HAREKETLİLİK VE DEPREM OLABİLİR’

Bavyera Bilim Akdemisi’nden Christian Gerlach, ölçümdeki farklılıkta yeni tekniklerin uygulanmasının yanı sıra tektonik plakalardaki kayma, 2015’teki şiddetli deprem gibi nedenlerin de etkili olmuş olabileceğini kaydetti. Gerlach, 2015’teki depremin Himalayalar’da yükseklik değişikliklerine yol açtığını, ayrıca iklim değişikliği nedeniyle kar tabakalarının erimesinin de ölçümlerde etkili olabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.