6’ncı yargı paketi ‘Adalet’ten geçti!

Stokçulukla mücadelede hapis cezalarını artıran 6’ncı yargı paketi komisyondan geçti. Hakim ve savcı yardımcılığı getiren teklif, konut ve arsa satışı için noterlere de yetki veriyor.

Stokçulara yönelik hapis cezası artırılıyor.Artık, stokçuluk yaparak, mal satmaktan kaçınanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Yalan haber ve hileli yollarla ‘fiyatları etkileme suçu’nu işleyenlerin cezası da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olacak.

6’ncı yargı paketi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

GAYRİMENKUL NOTERDE SATILABİLECEK

Teklifle, gayrimenkul satışlarıyla ilgili olarak noterlere de yetki veriliyor. Buna göre konut ve arsa satışı, tapu müdürlüklerinin yanı sıra noterlerden de yapılabilecek.

Düzenleme, hakim ve savcı adaylığı yerine hakim ve savcı yardımcılığı getiriyor.

Yardımcılar eğitici hakimlerin yanında 3 yıl görev yapacak

Hakim ve savcı yardımcıları, Adalet Akademisindeki temel eğitimin ardından, eğitici hakimlerin yanında 3 yıl görev yapacak.

3 yılın ardından sınavda başarılı olurlarsa hakim ve savcı olarak atanacak.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.