gazetemag tv

53 milyon kişi işsizlik maaşına başvuru yaptı

ABD’de son bir haftada 1,4 milyon kişinin işsizlik maaşı için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Ayrıca 18 haftalık salgın döneminde de toplam 53 milyon kişinin işsizlik maaşına başvuru yaptığı açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı, ülkede son bir haftada 1,4 milyon kişinin işsizlik maaşına başvuru yaptığını duyuruldu.

53 MİLYON KİŞİ İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURDU

Korona virüs salgının merkez üssü konumunda bulunan ABD’de işsizlik rakamları rekor kırmaya devam ediyor. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son 1 haftada 1,4 milyon kişinin işsizlik maaşına başvurduğu duyuruldu. Bakanlık, bu rakamın tahmin edilenden 100 bin kişi, Büyük Buhran dönemine göre ise 665 bin kişi daha fazla olduğunu vurguladı. Çalışma Bakanlığı, 18 haftalık salgın döneminde toplam 53 milyon kişinin işsizlik maaşına başvuru yaptığını ifade ederken, 16,2 milyon kişinin ise işsizlik maaşı aldığını açıkladı. Uzmanlar, ABD’de koronavirüs salgını nedeni ile 37 milyon kişinin işsiz kalacağı tahmininde bulunmuştu.

ZAYIFLAYAN EKONOMİ İÇİN FIRTINA OLUŞTURDU

Kıdemli Ekonomist Daniel Zhao, yaptığı açıklamada “Yükselen işsizlik oranları nedeniyle on milyonlarca işsiz Amerikalı, haftalık 600 Dolar işsizlik ödeneğini kaybedeceğinden endişe duyuyor. Artan işten çıkarmalar, işsizlik ödeneklerinin sona ermesi, artan koronavirüs salgını, zayıflayan ekonomi için fırtına oluşturdu” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.