5. Edremit Kitap Fuarı Cumartesi Başlıyor

Bu yıl beşincisi düzenlenen Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos Cumartesi günü kapılarını kitapseverlere açıyor. Prof. Dr. Emre Kongar’ın Onur Konuğu olduğu fuara, aralarındaAhmet Ümit, Ali Demirsoy, Ataol Behramoğlu, Barış Terkoğlu, İlber Ortaylı, İnci Aral, Nebil Özgentürk, Osman Balcıgil, Sinan Meydan, Şükrü Erbaş ve Tuna Kiremetçi’nin de bulunduğu iki yüze yakın yazar, şair, gazeteci, akademisyen ve siyasi parti temsilcisi katılıyor.

Zeytin ağacına verilen değerden dolayı “Ölmez Ağacın Gölgesinde Kitap” sloganı ile yapılacak 5. Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos 2022 Cumartesi günü saat 19:30’da Edremit Altınkum Belediye Tesisleri’nde yapılacak açılış töreni ile başlayacak, 9 gün sürecek fuar 21 Ağustos Pazar akşamı sona erecek.

EMRE KONGAR ONUR KONUĞU

Edremit Kitap Fuarı’nın bu yıl ki Onur Konuğu Prof. Dr. Emre Kongar.
1963 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Kongar, 1981 yılında “Atatürk ve Devrim Kuramları” adlı teziyle profesör oldu. 1983 yılında sakalını kestirmek isteyen 12 Eylül darbecilerine “Sakal benim eşimin egemenlik alanıdır, devletin değildir” diyerek üniversiteden istifa eden Kongar’ın tarih, araştırma, deneme, anı ve roman tarzında onlarca kitabı var. 1984 yılında meşhur “Aydınlar Dilekçesini” Aziz Nesin ile birlikte hazırlayan ve yüzlerce ismin imzasıyla yayınlanmasını sağlayan Emre Kongar halen yazmaya ve aydınlatmaya devam ediyor. 80 yaşıyla aynı zamanda Cumhuriyet döneminin canlı tanığı da olan Emre Kongar son olarak Zülâl Kalkandelen ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yüz yıllık tarihini içeren üç ciltlik çalışmasının ilk cildi olan “Devrimin ve Karşı Devrimin Yüzyılı” kitabının birincini cildini yayınladı.

ARSLAN: BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ BÜYÜTELİM

“5. Edremit Kitap Fuarı’yla kutuplaşmayı değil yan yana yaşamayı bize öğreten kitapları ve onların yazarlarını, Edremit’le buluşturmaya devam ediyoruz” diyen Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ise fuarla ilgili şunları söyledi:

“Her şeyden önce bu kitap fuarıyla Edremit’in yetiştirdiği ve “Ben bu dünyaya kitap okumak için gelmişim” diyen Sabahattin Ali’nin ismini ve anısını yaşatmaya devam ediyoruz. Bu fuarla onun yaydığı aydınlanma ışığını büyütüyor, onun ayak izlerini takip ederek Cumhuriyetin ikinci yüzyılını selamlıyor, bölgenin sembolü ve en önemli geçim kaynağı olan ölmez ağaç zeytinin gölgesinde kitabı, barışı ve kardeşliği büyütüyoruz. Kutuplaşmayı değil yan yana yaşamayı bize öğreten kitapların daha fazla okunmasını, zeytin ağacı gibi ölümsüz yazarları daha fazla hatırlamak için hakkı, hukuku, adaleti, toplumsal vicdanı, yan yana yaşama kültürünü büyüten yazarları, şairleri, gazetecileri, akademisyenleri, belediye başkanlarını ve siyasi aktörleri Edremit’le buluşturmaya devam ediyoruz. Çünkü bizler, 5. Edremit Kitap Fuarı’yla yalnızca kitaba sahip çıkmıyoruz, aynı zamanda Kaz Dağları’na, tarihimize, tarımımıza, turizmimize sahip çıkıyoruz. Çünkü Nazım Hikmet’in dediği gibi “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim…”.

200 YAZAR, 60 YAYINEVİ, 40 SÖYLEŞİ

5. Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos Cumartesi günü başlayıp, 23 Ağustos Pazar günü bitecek. Fuarda Türk edebiyatının önemli yazarları, şairleri, tarihçileri ve gazetecileri kitapseverlerle buluşurken, fuara katılacak birçok belediye başkanı milletvekili ve sendikacı da Türkiye gerçeklerini anlatacak.

60’a yakın yayınevinin katılacağı 5. Edremit Kitap Fuarı’na 200’e yakın da konuk katılacak, dokuz gün boyunca 40 civarında söyleşi yapılacak, yazarlar kitaplarını imzalayacak. Fuar sırasında Adil Yıldırım, Ahmet Şık, Ahmet Ümit, Ali Demirsoy, Ali Ekber Yıldırım, Ali Mahir Başarır, Ataol Behramoğlu, Barış İnce, Barış Terkoğlu, Barış Yarkadaş, Cezmi Ersöz, Elfin Tataroğlu, Emre Kongar, Enver Aysever, Gürkan Hacır, Işıl Işık, İlber Ortaylı, İnci Aral, Levent Gültekin, Metin Uca, Murat Ağırel, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Necdet Saraç, Osman Balcıgil, Öner Yağcı, Saygı Öztürk, Sinan Akyüz, Sinan Meydan, Sinan Yağmur, Şükrü Erbaş, Tarık Çelenk, Timur Soykan, Tuna Kiremetçi, Yavuz Selim Demirağ gibi isimler de hem söyleşi hem de imza yapacaklar.

Altınkum’daki Edremit Belediye Tesisleri’nde yapılacak 5. Edremit Kitap Fuarı her gün saat 18:00 ile 24:00 arası kitapseverlere hizmet verecek.

FUARIN AÇILIŞ GÜNÜ

13 Ağustos Cumartesi günü Kuzey Ege’nin Çocuk Efelerinin gösterisi ve 60 çocuğun hayallerindeki Edremit’i çizgilerle anlattıkları etkinliklerle başlayacak fuarın ilk gününde “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı öncesi kitaba dair her şey” başlığıyla fuarın Onur Konuğu Prof. Dr. Emre Kongar, “Türkiye ve gazetecilik gerçeği” başlığı altında gazeteci Barış Terkoğlu, “Sistem insanı filozof yapar mı” başlığıyla “Mandıra Filozofu” Müfit Can Saçıntı, “Türkiye siyasetinde romancı olmak” başlığıyla Gazeteci Enver Aysever ve Mine Özbek kitapseverlerle söyleşilerde buluşacak. İlk günün finalinde ise söz ve beste ustası Ahmet Selçuk İlkan sözü şiirle ve şarkılarla buluşturacak.

FUARA KATILACAK YAZARLAR, GAZETECİLER, AYDINLAR

Abdullah Soykan, Adil Yıldırım, Ahmet Akın, Ahmet Hür, Ahmet Selçuk İlkan, Ahmet Şık, Ahmet Ümit, Ali Demirsoy, Ali Ekber Yıldırım, Ali Mahir Başarır, Ali Yılmaz Diker, Alper Taş, Ataol Behramoğlu, Ayşegül Devecioğlu, Barış Doster, Barış İnce, Barış Terkoğlu, Barış Yarkadaş, Birsen Temir Saraç, Bülent Güldal, Bülent Kuşoğlu, Can Coşkun, Cevat Turan, Cezmi Ersöz, Elfin Tataroğlu, Emre Kongar, Ensar Aytekin, Enver Aysever, Ercüment Akdeniz, Erdal Şahin, Erhan Öztürk, Erkan Baş, Ertürk Akşun, Faik Öztrak, Fehmi Doğan, Feyzullah Budak, Fikret Şahin, Gürkan Hacır, Gürsel Tekin, Hakan Konakçı, Haldun Açıksözlü, Hatice Dökmen, Hülya Gülbahar, Işık Baykurt, Işıl Işık, İlber Ortaylı, İnci Aral, Levent Gültekin, Mehmet Semerci, Mehmet Tolga Akalın, Mehmet Tüm, Metehan Demir, Metin Uca, Mine Özbek, Murat Ağırel, Murat Akbaş, Murat Bakan, Murat Bostancıoğlu, Murat Bulut, Murtaza Demir, Müfit Can Saçıntı, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Necdet Saraç, Necla Kurul, Nedim Yüksel Çakır, Nükhet Eren, Oğuz Kaan Salıcı, Osman Balcıgil, Ozan Bingöl, Öner Yağcı, Özlem Gürses, Perihan Koca, Saygı Öztürk, Selman Hasan Arslan, Serkan Sarı, Sinan Akyüz, Sinan Kahyaoğlu, Sinan Meydan, Sinan Yağmur, Su Apaydın Öğe, Şahika Çağlar, Şenal Sarıhan, Şule Akşun, Şükrü Erbaş, Tarık Çelenk, Tijen Acar, Timur Soykan, Tolga Akalın, Tuna Kiremetçi, Ufuk Karaman, Uğur Aslan, Uğur Ulusoy, Ümit Zileli, Yaşar Gürsoy, Yavuz Selim Demirağ, Yıldırım Kaya, Yılmaz Vural, Yunus Emre, Yurt Yıldırım, Yücel Yılmaz

FUARA BOYUNCA İMZA YAPACAK YAZARLAR, ŞAİRLER

Ahmet Hakan Tunçyıldız, Ali Gültekin, Ali İhsan Gezer, Ali Rıza Targay, Aras Armağan Özcan , Arzu K. Ayçiçek, Aşır Altınöz, Ayfer Bayram, Aynur Bulut, Aynur Özdelibaş, Ayşegül Akay, Başar Yılmaz, Behiç İstanbulluoğlu, Bekir Yalçıntaş, Belgin Hancıoğlu, Bilge Altan, Birsen Tatar Kılıç, Burhan Gümüş, Burhan Karacan, Bülent Güldal, Cebrail Sürücü, Celal İlhan, Cemal Çağlı, Cengiz Yıldırım, Cennet Bilek,
Çiğdem Çimen, Damla Günay Demirel, Damla Kardelen , Davut Tunçbilek, Demet Tok, Deniz Ayfer Tüzün, Deniz Kış , Dilek Aksel, Doğan Soydan, Dursun Akkaya, Dursun Özden, Ekin Kadir Selçuk, Elif Çakır, Emel Kırkaya Demirler, Emine Pişiren, Eray Hacıosmanoğlu, Erdal Bila, Erdal Erçin, Ergin Aydın, Ergün Özkan, Erhan Karataş, Ersin Bilge, Esin Ulutaş, Faruk Güven, Faruk Koş, Fatma Zehra Köseley, Ferhat Bezci , Gönül Hür, Gürsel Koyuncu, Halil Genç, Halil Gökhan Yiğitler, Hasan Aydın, Hasan İleri, Hatun Kuşçu, Hayal Köksal, Hayrettin Geçkin, Hikmet Işık Cankat, Hülya Ölçek Arlı, Hüseyin Koca, Hüseyin Sedat Özkök, Hüseyin Solmaz, İbrahim Oluklu, İkbal Kaynar, İlkay Genç, İlknur Solmaz Çoban, İsmail Aydın, Kadriye Türkan, Kamil Yavuz, Kerime Ural Cengiz, Kevser Akın, Kılıç Arslan, Levent Tuncay, Leyla Köroğlu, Leyla Salıbaş, Mehmet Alkan, Melek Şahin Kayaş, Meral Yağcıoğlu, Metin Soydeveli, Mustafa Bozbey, Mustafa Yılmaz, Necdet Canik, Neva Rüçhan, Nihat Çağlı, Osman Çalışkan, Ömer Kuloğlu, Ömer L. Bakan, Özlem Abut Ofluoğlu, Refik Pelvan, Renan Özdemir. Rıza Küçükdoğan. Sabiha Serin. Sadettin Koç, Sami Gök, Samim İğde, Sefer Örçen, Sema Ertan Özcan, Semiha Taş Özenç, Sevil Kar, Sevtap Çapan, Sinan Araman, Sinan Kahyaoğlu, Sinan Uysal, Soner Göktürk, Suzan Kuyumcu, Şahin Derinöz, Şenal Sarıhan ,Şehriban Tuğrul, Şen Erişen, Tarkan Kaynar, Turan Günaydın, Turan Karatepe, Turan Özbudak, Üzeyir Karahasanoğlu, Veda Başgül, Yahya Bilican, Yasemin Uras, Yıldırım Aydın, Yıldız Akdemir, Yılmaz Nas , Yılmaz Simav, Yüksel Albayraktar, Zeki Sarıhan, Zeynel Yaşar .

FUARA KATILACAK YAYINEVLERİ

44 Yayınları, Acayip Adam Yayınları, Alfa Yayınları, Anayurt Yayınları, Artemis Yayınları, Asi Kitap, Ay Yıldız YayınlarıBeyaz Balina Yayınları, Can Yayınları, Destek Yayınları, Doğan Yayınları, Eksik Parça Yayınları, Everest Yayınları, Hayalperest Kitap, Hayy Kitap, İletişim Yayınları, İndigo Kitap, İnkilap Yayınevi, İş Bankası Kültür Yayınları, İthaki Yayınları, İz Bırakan Kalemler, Kapı Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınları, Koridor Yayınları, Krimiinal Yyaınları, Literatür Yyaınları, Mitoloji Tarih Yayınları, Nokta Kitap, Örger Yayınları, Paradi Kitap, Poesis Yayınları, Puslu Yayıncılık, Sia Kitap, Toplumsal Kitap, Yapı ve Kredi Yayınları, Yedinci Kapı Yayınları, Yediveren Yayınları

5. Edremit Kitap Fuarı

Geniş bilgi için: (0266) 374 44 44 (Dahili: 1401)

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.