3D yazıcıyla tabanca üreten öğrenciye hapis şoku

İngiltere’de 3D yazıcı kullanarak silah üreten 26 yaşındaki Tendai Muswere isimli öğrenciye hapis cezası verildi. Ülkede ilk defa 3D yazıcıyla silah üreten bir kişi suçlu bulundu.

Londra polis teşkilatından yapılan açıklamaya göre 26 yaşındaki Tendai Muswere, “ateş alarak birini öldürebilecek” bir silah üretti. Londra’da yaşayan öğrenci, ateşli silah üretmek sebebiyle çarşamba günü mahkemede suçlu bulundu.

Independent’in haberine göre; Polis, Ekim 2017’de öğrencinin evinde uyuşturucu araması yapmış ve 3D yazıcıyla üretilmiş silah parçaları bulmuştu.

Silah ruhsatı olmayan Muswere, silahı “distopik” bir üniversite filmi projesi için ürettiğini ve silahın ateş alabildiğini bilmediğini iddia etmişti. Muswere, film projesi hakkında açıklama yapmayı reddetti.

İnternet geçmişi incelendiğinde öğrencinin 3D yazıcıyla gerçek mermi ateşleyen silah üretmek için videolar izlediği ortaya çıktı. Şubat 2018’de evine yapılan ikinci baskındaysa, 3D yazıcı kullanarak üretilmiş bir diğer silah bulundu.

Soruşturmayı yürüten Komiser Jonathan Roberts, “Muswere, içlerine çelik borular yerleştirerek silahları ateşlemeyi mümkün kılmayı planlıyordu. Sanırım ilk defa 3D yazıcıyla silah üretimine dair böyle bir mahkeme kararı veriliyor. Bu karar, silahların suçluların eline geçmesini engelledi” dedi.

Evinde kenevir bitkisi ve kenevir üretildiğine dair kanıtlar da bulunan Muswere, 9 Ağustos’ta hapis cezasına çarptırılacak.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.