2025’te dolar ne kadar olacak? Morgan Stanley’den TL/dolar tahmini

Morgan Stanley analist ve ekonomistleri, yayımladıkları son raporda Türk Lirası için olumlu bir bakış açısı sergileyerek 2025 ortasında Dolar/TL kurunun 39 seviyesine yükselebileceği tahmininde bulundu. Ayrıca, Türkiye’nin kredi iflas takası (CDS) primleri için satış tavsiyesinde bulunuldu.

Morgan Stanley tarafından yayımlanan son rapor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası duruşunun önümüzdeki dönemde daha uzun süre sıkı tutulmasını öngördüğünü belirtiyor. Analistler, maliye ve gelirler politikasının dezenflasyon çabalarına daha fazla destek sağlaması senaryosunu baz alarak bu tahminde bulundu.

2025’TE ORTASINA KADAR 39 LİRA OLACAK
Bloomberg HT’nin haberine göre, raporda Nida Iqbal ve Hande Küçük gibi analistlerin yer aldığı Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB’nin dezenflasyon hedeflerine olan bağlılığının faiz politikasının en az 2025’in ilk çeyreğine kadar değişmeyeceği beklentisini desteklediklerini ifade etti. Raporda ayrıca Türk Lirası için iyimser bir görüşün korunduğu ve Dolar/TL kurunun 2025 ortasına kadar 39 seviyesine yükselebileceği tahmininde bulunulduğu belirtildi.

Türk bankalarının performansı da raporda detaylı bir şekilde ele alındı. Analistler, 2025 yılında düşen enflasyon, iyileşen marjlar, artan öz sermaye karlılıkları ve düşük öz sermaye maliyetinin Türk bankaları için olumlu bir tablo çizdiğini vurguladı. Bu bağlamda, raporda Türk banka hisseleri için belirlenen hedef fiyatlar da paylaşıldı. Akbank için “ağırlık artır” önerisiyle 96 TL, Garanti Bankası için “ağırlık artır” önerisiyle 160 TL, İş Bankası için ise “eşit ağırlık” önerisiyle 23,70 TL hedef fiyatı belirlendiği bildirildi.

Morgan Stanley ayrıca, Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takas (CDS) primleri için 217 baz puanlık bir satış hedefi önerdiğini de raporunda yer verdi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.