“2021’de daha çok mutasyonlu virüs ortaya çıkacak”

Oxford Aşı Grubu’nun önde gelen bilim insanlarından Andrew Pollard, 2021’de çok daha fazla koronavirüs varyantı olacağı konusunda uyardı.

Oxford Aşı Grubu direktörü Profesör Andrew Pollard, BBC’ye verdiği bir demeçte, 2021’de birçok yeni varyant görüleceğini belirtirken, “Buna alışmamız gerekecek” dedi.

Profesör Pollard asıl kritik sorunun, yeni varyantların insan popülasyonlarında bağışıklık kazanması nedeniyle mi, yoksa aşılmanın bir sonucu olarak mı ortaya çıkacağı sorusu olduğunu söyledi. Yeni varyantların erken tespit edildiğini vurgulayan Pollard, ihtiyaç halinde yeni aşıları hızlı bir şekilde üretilebileceğine dikkat çekti.

BBC Radio 4’te konuşan epidemiyolog Profesör John Edmuns, Brezilya’da görülen her iki koronavirüs varyantının da İngiltere’de çoktan yeni vakalara yol açmış olmasının muhtemel olduğunu söyledi. İngiltere’nin diğer ülkelerle bağlantısının yüksek olduğunu belirten Profesör Edmunds, “Bazı vakaların Birleşik Krallık’a dışardan girmemesini olağandışı bulurdum” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.