“1915 Çanakkale Köprüsü”nün zorlu inşa hikayesi ilk kez TRT ekranlarında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart’ta açılışı gerçekleştirilecek olan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün tasarımından tamamlanmasına kadar olan zorlu inşa sürecini anlatan “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeseli, ilk kez TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak. “1915 Çanakkale Köprüsü” belgeseli yarın akşam saat 19.45’te TRT 1, TRT Belgesel, TRT Avaz ve TRT Kurdî’de, saat 22.30’da da TRT Türk’te ekranlara gelecek.

Köprü inşasında zirve noktası ve Türkiye’nin geleceğe atılan imzası olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılıyor. Köprünün inşa sürecinin en kritik aşamaları, merak edilenler ve çarpıcı detaylar “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgesel serisinin ilk bölümüyle ekrana gelecek. Son yılların en görkemli eserlerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 5 yıllık zorlu inşa sürecinden görüntüler ilk kez TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Dünyanın bir numarası olacak
Cumhuriyet’in 100. yılını sembolize eden 2023 metrelik orta açıklığıyla dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik tepe noktası yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü unvanını kazanacak. Köprünün yapımında kullanılan çelik halatlar ise dünyanın etrafında dört tur atabilecek uzunluğa sahip. Yapımında 30 bin kişinin görev aldığı dev projede, Türkiye’nin en deneyimli mühendislerinin yanı sıra 19 farklı ülkeden 360 tecrübeli mühendis de projeye katkı verdi.

Asya’dan Avrupa’ya 6 dakika
Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan feribot yolculukları yaz aylarında bekleme süreleriyle birlikte 1.5 ile 5 saat arasında değişmekteyken bu süre 1915 Çanakkale Köprüsü ile 6 dakikaya düşecek.

Sınırları zorlayan mühendislik harikası
“65 bin tonluk beton temeller nasıl inşa edildi ve yüzdürüldü? 87 devasa tabliye tek tek nasıl taşındı ve monte edildi? Rekor uzunluktaki 318 metrelik kuleler göğe nasıl yükseldi? Dünyanın en uzun asma köprüsü hangi tarihi sembolleri taşıyor?” gibi sorular da bu belgeselde cevaplanacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün mühendisleri yapım sürecinin teknik aşamalarını, Boğaz’ın sert ikliminde rüzgâra karşı verilen mücadeleyi ve teknolojiyi nasıl kullandıklarını ayrıntılarıyla “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeselinde aktaracak. “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgesel serisi, her bölümde Türkiye’nin farklı bir vizyon projesini ele alacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımını konu alan “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeseli, yarın akşam ilk kez saat 19.45’te TRT 1, TRT Belgesel, TRT Avaz ve TRT Kurdî’de, saat 22.30’da da TRT Türk’te ekranlara gelecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.