17 müzik yayıncısı, Twitter’dan 250 milyon dolar istiyor

ABD’de müzik yayıncıları, 1700 şarkının telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitter’a tazminat davası açtı. 17 müzik yayıncısı, Twitter’dan 250 milyon dolar istiyor.

ABD’de müzik yayıncıları, 1700 şarkının telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitter’a 250 milyon dolarlık tazminat davası açtı. BBC’nin haberine göre, müzik yayıncılarını temsil eden Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (NMPA), 250 milyon dolardan fazla tazminat talebinde bulunduğunu duyurdu.

‘LİSANSLAMAYI REDDEDEN TEK BÜYÜK…’
NMPA’nın açıklamalarına göre, yaklaşık 1700 şarkının telif hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle açılan davada NMPA, Twitter’ın kar amacıyla “ihlale izin verdiğini ve teşvik ettiğini” iddia edildi. NMPA Başkanı David Israelite yaptığı açıklamada, “Twitter, milyonlarca şarkıyı lisanslamayı reddeden tek büyük sosyal medya platformu” ifadelerini kullandı.

HAKSIZ AVANTAJ
Telif haklarını ihlal eden sosyal medya platformunun, lisanslar için ödeme yapan TikTok, Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat gibi rakipleri karşısında “haksız avantaj” sağladığını duyurdu. Twitter’ın Ekim 2022’de el değiştirerek Elon Musk’a satılmasının ardından, telif haklarının ihlalinde olumlu gelişme yaşanmadığı belirtildi.

NMPA, aralarında Sony Music Publishing, BMG Rights Management ve Universal Music Publishing Group’un da olduğu 17 müzik yayıncısını temsil ediyor.

Abone ol düğmesine tıklayarak yeni haberleri takip edebilirsiniz

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.