128 milyon kullanıcının virüslü uygulama indirdiği ortaya çıktı

Apple ile Epic Games arasında süren dava 2015 senesindeki bir olayı da aydınlattı. Apple’ın uygulama geliştirme platformu olan Xcode’un sahte sürümü nedeniyle 128 milyon kullanıcının virüslü uygulama indirdiği ortaya çıktı.

Apple’ın uygulama mağazası olan App Store’a 2015 yılında iki büyük ölçekli siber saldırı düzenlenmişti. Apple’ın uygulama geliştirme platformu Xcode’un kötü amaçlı yazılım içeren bir kopya sürümü internette dolaşıma girmiş ve bazı uygulama geliştiricileri de bilerek veya bilmeyerek ‘XcodeGhost’ olarak nitelendirilen bu geliştirme ortamını kullanınca birçok virüslü uygulama App Store’a saçılmıştı.

Söz konusu yazılımın bilançosu ise net olarak açıklanmamıştı. Apple ile Epic Games arasında süren mahkeme, olayın bu boyutunu ortaya çıkardı.

Mahkemeye sunulan mailler, 128 milyon kullanıcının XcodeGhost kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalar indirdiğini gösteriyor.

Yine mahkemeye sunulan e-postalar dönemin App Store Başkan Yardımcısı Matt Fischer’ın virüslü uygulamaları indiren kullanıcıları bilgilendirmek için çabaladığını da gözler önüne seriyor.

NE OLMUŞTU?

Apple, XcodeGhost uygulamalarını indiren kullanıcıları bilgilendirmiş ve ayrıca güvenliği ihlal edilen en popüler 25 uygulamanın listesini paylaşmış ve bu uygulamaları App Store’dan kaldırmıştı.

Apple tarafından paylaşılan virüslü uygulamalar listesinde Angry Birds 2 ve WeChat gibi popüler uygulamalar da yer alıyordu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.